Šéf slovenskej diplomacie spresnil, že s F. Mogheriniovou sa stretol pred zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci. „Hlavná téma, o ktorej sme hovorili, bolo nadchádzajúce slovenské predsedníctvo v OBSE a možnosť spolupráce medzi OBSE a Európskou úniou,“ spresnil M. Lajčák.

Pripomenul, že EÚ a OBSE v júni tohto roku uzavreli dohodu o užšej spolupráci a slovenské predsedníctvo bude prvé, ktoré sa bude konať po uzavretí tejto dohody. „Je obojstranným záujmom ukázať, že takáto dohoda je v prospech oboch organizácií,“ dodal.

Podľa jeho slov chcú EÚ a OBSE spolupracovať predovšetkým pri projektoch, ktoré pomôžu zlepšiť život obyčajným ľuďom v oblastiach Európy, ktoré sú postihnuté konfliktmi, či už prebiehajúcimi, alebo zmrazenými. „Dohodli sme sa, že sa budeme tejto téme venovať a spoločne ju rozpracujeme,“ zhodnotil situáciu M. Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie upozornil, že spolu s Mogheriniovou sa nevyhli ani téme Globálneho paktu OSN o migrácii. Pripomenul, že EÚ hrala aktívnu úlohu pri dojednávaní tohto textu. „Všetky naše pripomienky, teda aj Slovenska, aj tie zo strany EÚ, boli v texte dokumentu zohľadnené,“ uviedol M. Lajčák.

Na zvyšovanie vlastnej popularity 

Cieľom 34-stranového dokumentu, ktorý bol v OSN prijatý v roku 2017, teda v čase, keď bol M. Lajčák predsedom Valného zhromaždenia OSN, je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Tento politický dokument však členské krajiny do ničoho nenúti a migračná politika ostáva suverénnym právom každého členského štátu OSN.

Európska komisia minulý týždeň vyjadrila silnú podporu pre túto dohodu, ktorá by mala byť prijatá na decembrovej medzivládnej konferencii v Marrákeši. M. Lajčák v tejto súvislosti upozornil, že F. Mogheriniová sa už v tomto duchu viackrát vyjadrila a na tejto pozícii trvá.

„Nemáme radosť z toho, že táto téma je zneužívaná populistami, xenofóbmi a nacionalistami, ktorí šíria bludy a nepravdy o tomto dokumente. Nejde im o nič iné len o to, aby si zvyšovali vlastnú popularitu, ale škodlivým spôsobom,“ zhrnul situáciu M. Lajčák.

Lajčák: Pakt OSN o migrácii zneužívajú populisti a xenofóbi