Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová v utorok pochválila lídrov Európskej únie za dosiahnutie dohody o obrovskom fonde obnovy. Tieto financie sú určené na pomoc ekonomikám bloku, ktoré zasiahla pandémia nového koronavírusu.

Po štyroch dňoch a štyroch nociach dohadovania lídri EÚ uzavreli dohodu o záchrannom balíku vo výške 750 miliárd eur, ktorý bude pozostávať z pôžičiek a grantov pre najviac postihnuté členské štáty.

Ako Lagardová uviedla na sociálnej sieti Twitter, dohoda ukázala, že keď je to potrebné, EÚ sa dokáže spojiť, aby pomohla ľuďom v Európe. „Ďakujem za pružnosť a odhodlanie konať v ostatných dňoch. Proti ekonomickým dôsledkom ochorenia COVID-19 môžeme bojovať iba spoluprácou," napísala šéfka ECB.

Taliansky premiér Giuseppe Conte, holandský premiér Mark Rutte, nemecká kancelárka Angela Merkelová, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Neprehliadnite

Krajiny EÚ sa po štyroch dňoch rokovaní dohodli na záchrannom fonde

Centrálna banka eurozóny v uplynulých mesiacoch podnikla drastické kroky, aby pomohla zmierniť dôsledky pandémie, ktorá uvrhla región do najhoršej recesie v modernej histórii.

Frankfurtská inštitúcia zaviedla bezprecedentný systém núdzového nákupu dlhopisov v hodnote 1,3 bilióna eur a ponúkla bankám mimoriadne lacné pôžičky, aby pomohla udržať tok úverov a stimulovať výdavky a investície.

Rada guvernérov ECB minulý týždeň, keď sa začal samit EÚ, ponechala bez zmeny svoj program na podporu hospodárstva eurozóny. Lagardová pritom vyzvala európskych lídrov, aby si urobili svoj kus práce a „dohodli sa na ambicióznom balíku".