Vývoz kategorizovaných liekov by mal klesnúť na minimum a dostupnosť liekov pre pacientov by sa mala zvýšiť. Očakáva to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR od novely zákona o liekoch, ktorá prešla medzirezortným pripomienkovým konaním (MPK). Predložený návrh zákona sa týka liekov, ktoré sú uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia. Zodpovednosť za dostupnosť daného lieku sa podľa novely presunie na držiteľa registrácie kategorizovaného lieku. Ten bude mať podľa ministerstva zákonnú právomoc usmerňovať distribučnú cestu lieku až po jeho výdaj v lekárni.

Takmer 60 percent zamestnávateľov obratom zareagovalo na upozornenie Sociálnej poisťovne (SP), že meškajú s platením sociálnych odvodov. Poisťovňa im minulý mesiac odoslala upozornenia na aktuálny nedoplatok na poistnom za minulý mesiac. Celkovo odoslala 58 esemesiek a 19 625 e-mailov, čím oslovila 12 668 zamestnávateľov a pripomenula im nedoplatky vo výške 11,5 milióna eur. „Výsledkom je obratom doplatené poistné v sume 6,6 milióna eur, čo predstavuje doteraz najvyššiu mieru úspešnosti úhrady nedoplatkov - 57,75 percenta,“ informoval hovorca SP Peter Višváder.

Pravidelná letecká linka medzi Bratislavou a Moskvou bude fungovať aj počas zimného letového poriadku. Ruská letecká spoločnosť Pobeda, ktorá vzdušné spojenie slovenskej a ruskej metropoly prevádzkuje sedem mesiacov, začala s predajom leteniek na zimnú sezónu trvajúcu od 30. októbra 2016 do 26. marca 2017. Linku bude počas tohto obdobia zabezpečovať sedemkrát týždenne, teda raz denne. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

Lacno sa bude lietať do Moskvy aj v zime

Pobeda Zdroj: Ján Blažej

Britská centrálna banka by sa podľa člena jej výboru pre menovú politiku Martina Wealeho nemala ponáhľať s redukciou úrokových sadzieb. „Mali by sme počkať na silnejšie dôkazy, kým urobíme nejakú zmenu menovej politiky," povedal v pondelok M. Weale v prejave, ktorý banka zverejnila na svojej internetovej stránke. Konštatoval pritom, že nepovažuje za presvedčivý argument, podľa ktorého budú trhy sklamané, ak Bank of England (BoE) na augustovom zasadaní menovú politiku neuvoľní. Dodal, že na uvoľnenie menovej politiky je nutné očakávanie dostatočne rozsiahleho oslabenia produkcie.

Akciový trh v Istanbule v pondelok oslabil o 5,2 percenta v reakcii na piatkový pokus o vojenský prevrat v krajine. Turecká líra, ktorá najprv klesla o takmer 5 percent, veľkú časť strát vymazala a v pondelok posilnila o 3 percentá. Informoval o tom portál bbc.com. Turecká vláda sa cez víkend snažila zmierniť obavy a vyhlásila, že konzultovala s centrálnou bankou a ministerstvom financií a rozhodla o „všetkých nevyhnutných opatreniach". Centrálna banka konštatovala, že poskytne peňažným inštitúciám neobmedzenú likviditu.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NaKA) vzniesol obvinenie pre trestný čin sprenevery voči Denise P., ktorá pôsobila ako predsedníčka predstavenstva akciovej spoločnosti so sídlom v Bratislave. Obvinená podľa polície nezákonne previedla na seba akcie, ktoré jej akcionár spoločnosti zveril do úschovy. Akcie pritom predstavovali 84 percent základného imania spoločnosti v celkovej hodnote 17,9 milióna eur. V prípade dokázania viny hrozí obvinenej väzenie na 10 až 15 rokov.

Výstavba diaľnice Budimír - Bidovce v okrese Košice - okolie sa začne ešte tohto roku. Uviedol to v pondelok na tlačovej besede v Košiciach generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Róbert Auxt. Do roku 2021 by sa mali pri Košiciach postaviť dva nové diaľničné úseky - D1 Budimír – Bidovce s predpokladaným koncom výstavby v roku 2020 a úsek rýchlostnej cesty R2 Košice - Šaca – Košické Oľšany s predpokladaným koncom výstavby v roku 2021. Obidva úseky v celkovej dĺžke približne 40 km budú financované z eurofondov a štátneho rozpočtu vo výške okolo pol miliardy eur. Úseky na seba nadväzujú a skompletizujú juhovýchodný obchvat Košíc, ktorý odľahčí Košice od tranzitu na všetky strany - smerom na Ukrajinu, Maďarsko, Prešov i Rožňavu.

Výber mýta za jazdu po spoplatnených cestách na Slovensku v prvom tohtoročnom polroku stúpol o 5,1 percenta na 96,18 milióna eur . Vyplýva to z informácií, ktoré v pondelok zverejnil prevádzkovateľ elektronického mýtneho systému, spoločnosť SkyToll. Dvoma tretinami sa na vybranom mýtnom v prvom polroku podieľali poplatky za využitie diaľnic a rýchlostných ciest, zvyšok pripadol na mýto za prejazd po cestách prvej triedy. Viac ako dve pätiny (43,7 percenta) z celkovej sumy mýta zaplatili zahraniční dopravcovia.

Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global smerom nahor posunula prognózu rastu čínskej ekonomiky v tomto a budúcom roku, keďže krajina za druhý kvartál vykázala silnejší rast hrubého domáceho produktu (HDP), ako sa očakávalo. V správe, ktorú zverejnila v pondelok na svojej internetovej stránke, agentúra uviedla, že v tomto roku predpokladá reálny rast čínskeho HDP o 6,6 percenta a v budúcom roku o 6,3 percenta.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.