Ešte pred katastrofickými scenármi o roztopenom aute od odleskov budovy a o šialených účtoch za klimatizáciu v letných horúčavách si pripomeňme, prečo sa sklo ako stavebný materiál pre mrakodrapy dostalo na výslnie.

Sklenená tabuľa je lacná a ľahko nahraditeľná. Developerom sa páči dostatok denného svetla a poskytnutie výhľadov, za ktoré si môžu účtovať extra peniaze. Architekt Ken Shuttleworth, ktorý stál aj pri zrode „londýnskej uhorky“, však upozorňuje na to, že údržba nie je finančne ani ekologicky výhodná.

„Pre mňa je sklo skôr symbolom požierania energie. Musíme sa pohnúť smerom k viac energeticky prijateľným materiálom a pokúsiť sa o šetrenie zdrojov,” myslí si K. Shuttleworth. Podľa OSN až 40 percent svetovej spotreby energie a približne jednu tretinu skleníkových plynov možno prisúdiť budovám.

Čo s tým? Vďaka tieňovaniu, zdvojovaniu skla a novým vymoženostiam sa podarilo tepelné úniky a, naopak, zadržiavanie tepla do istej miery korigovať. K. Shuttleworth však trvá na tom, že technológia raz príde do bodu, keď už nebude môcť ísť ďalej.

Nezmysel na spodných poschodiach

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa