Nemecký diplomat Arndt Freytag von Loringhoven tvrdí, že rivalita medzi oboma skupinami by mohla predstavovať pre Západ zvýšené riziko.

„Oslabenie IS poskytlo al-Káide príležitosť opätovne nadobudnúť svoje niekdajšie postavenie,“ povedal A. F. von Loringhoven na bezpečnostnej konferencii v Izraeli. „Zatiaľ čo ISIS počas uplynulých štyroch-piatich rokov pútala pozornosť sveta, al-Káida potichu obnovovala svoje globálne siete a kapacity,“ upozornil šéf oddelenia NATO pre spravodajstvo a bezpečnosť.

Spomenul aktivity al-Káidy v Kašmíre, Afganistane, Sýrii, Jemene, Somálsku alebo v severnej Afrike. „Na rozdiel od IS je strategickým cieľom al-Káidy znovu získať vedenie v radoch podobne zmýšľajúcich militantov. Súťaž o legitimitu, pridružené skupiny a nových stúpencov medzi týmito dvoma hlavnými globálnymi extrémistickými organizáciami zvyšuje teroristickú hrozbu pre NATO a našich partnerov,“ dodal A. F. von Loringhoven.

Al-Káida vykonala teroristické útoky na USA z 11. septembra 2001, čo vyvolalo vojny pod americkým velením v Afganistane a Iraku. Americké sily v roku 2011 zabili lídra al-Káidy Usámu bin Ládina v jeho pakistanskej skrýši. Zakrátko nato sa vynoril ISIS.

Pole pôsobnosti ISIS v Sýrii a Iraku však bolo v uplynulých rokoch značne zredukované vďaka ofenzívam, ktoré spustili Damask a Bagdad v spolupráci s rozličnými zahraničnými koalíciami. Severoatlantická aliancia odhaduje, že pôvodných 39-tisíc bojovníkov ISIS v Sýri a Iraku sa podarilo znížiť na 18 až 20-tisíc.

„Veľmi znepokojujúcim trendom je úsilie tejto skupiny radikalizovať pomocou propagandy ženy a deti, ktoré sa iba relatívne nedávno stali novým terčom náboru. Môže to viesť k zvýšenému zapájaniu žien a maloletých do plánovania a vykonávania množstva útokov, a to aj v členských krajinách NATO,“ zakončil diplomat.