Severoatlantická aliancia môže na budúce kybernetický útok reagovať rozmiestnením konvenčných zbraní. V rozhovore pre nemecký denník Bild to vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Sila odpovede bude závisieť od rozsahu útoku, dodal. Prudký kybernetický útok môže byť podľa J. Stoltenberga klasifikovaný ako vojnové napadnutie a NATO musí reagovať. Aliancia sa musí prispôsobiť stále komplikovanejším hrozbám, ktorým čelí. Práve preto sa členovia NATO dohodli na tom, že sa kybernetickým útokom budú brániť tak, ako sa hodlajú brániť útokom na pozemné, námorné alebo vzdušné ciele, povedal šéf NATO.

Ministerstvo práce navrhuje predĺžiť odchod do dôchodku o 76 dní. Dôchodkový vek tak na budúci rok bude 62 rokov a 76 dní. „V súlade s cieľom zabezpečiť dlhodobú finančnú udržateľnosť dôchodkového systému sa od 1. januára 2017 upravuje dôchodkový vek v závislosti od vývoja priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy v aktuálnom dôchodkovom veku vyjadrenom v celých rokoch,“ vysvetlil rezort práce a sociálnych vecí.

Musíme sa prestať zaoberať potrebami trhu práce. Ak by sme dnešné vzdelávanie začali prispôsobovať súčasným potrebám trhu práce, tak pripravujeme deti vychádzajúce zo škôl o 15 rokov na niečo, čo poznáme dnes. A ak by sme dnešné deti začali prispôsobovať potrebám trhu práce o 15 rokov, zistíme, že o ňom vôbec nič nevieme. Povedal to poslanec NR SR a člen Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Martin Poliačik na diskusii o kvalite vzdelávania a možnostiach, ako zlepšiť výsledky vzdelávania, ktorá sa uskutočnila v Európskom informačnom centre. Vývoj sveta je podľa M. Poliačika tak dynamický, že je takmer nemožné povedať pre súčasných prvákov, čo bude potrebovať trh práce po skončení ich štúdia. Poslanec zdôraznil, že nevieme povedať, aké tu budú pracovné pozície, aká tu bude spoločnosť či aké bude zloženie obyvateľstva.

Poslanci za stranu Sme rodina Boris Kollár, Zuzana Šebová a Petra Krištúfková navrhujú zvýšiť rodičovský príspevok zo súčasných 203,20 eura na 280 eur. Suma príspevku by tak bola v rovnakej výške, ako je príspevok na starostlivosť o dieťa. Ako na štvrtkovej tlačovej besede uviedla poslankyňa P. Krištúfková, terajšia výška rodičovského príspevku je absolútne demotivujúca. Poukázala na to, že bývalá vláda od začiatku tohto roka zvýšila maximálnu sumu príspevku na starostlivosť o dieťa z 230 eur na 280 eur, avšak rodičovský príspevok od 1. januára 2014 zostáva na sume 203,20 eura. Zvýšenie rodičovského príspevku na 280 eur by podľa nej štát stálo 131 miliónov eur ročne.

Slovensko opäť čelí žalobe Európskej komisie v súvislosti s nelegálnou skládkou odpadu v Považskom Chlmci pri Žiline. Komisia v žalobe navrhuje pokutu za nerešpektovanie rozsudku Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu z apríla 2013, podľa ktorého rozhodnutia o prevádzke skládky sa musia prijať v súlade s európskymi pravidlami o ochrane životného prostredia. Účelom týchto pravidiel je zabrániť vážnemu ohrozeniu ľudského zdravia a životného prostredia. Súdny dvor EÚ v roku 2013 rozhodol, že Slovensko porušilo právo EÚ schválením prevádzky skládky Žilina – Považský Chlmec bez plánu jej úpravy a bez konečného rozhodnutia o jej prevádzke na základe schváleného plánu úpravy. Ani po troch rokoch Slovensko neprijalo konečné rozhodnutie o postavení skládky. Komisia preto žiada Súdny dvor EÚ, aby uvalil minimálnu jednorazovú pokutu 939-tisíc eur a dennú pokutu 6 793 eura, ktorá by sa mala vyplácať odo dňa vydania rozsudku súdu do času, kým slovenské orgány nezabezpečia plný súlad s právom EÚ.

V Chorvátsku vo štvrtok padla vláda. Rozhodol o tom parlament, ktorý odhlasoval odvolanie nezávislého premiéra Tihomira Oreškoviča. Predseda parlamentu Željko Reiner povedal, že nedôveru premiérovi vyjadrila jasná väčšina zákonodrcov pomerom 125 ku 15 hlasom a že politické strany hneď začnú rokovať o zostavení novej vlády. Najväčším kandidátom na nového premiéra je podľa agentúry AFP Zdravko Marić z hlavnej vládnej strany Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ). Ak sa strany na novom kabinete do mesiaca nedohodnú, prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová bude musieť vypísať predčasné voľby.

Japonská centrálna banka sa rozhodla neprijať dodatočný menový stimul napriek slabej inflácii a nízkemu rastu globálnej ekonomiky. Výsledok zasadania Bank of Japan (BOJ), ktoré sa skončilo vo štvrtok, viedol k rastu hodnoty jenu na dvojročné maximum. Guvernér banky Haruhiko Kuroda sa však pripojil k japonským tvorcom ekonomickej politiky, ktorí odrádzajú investorov od posúvania jenu príliš nahor. Zdôraznil pripravenosť uvoľniť menovú politiku, ak prehnané posilnenie jenu ohrozí perspektívu dosiahnutia ambiciózneho cieľa banky, a to dostať infláciu na úroveň 2 percent.

Kurz japonského jenu voči doláru zaznamenal vo štvrtok 22-mesačné maximum. Menu podporila japonská centrálna banka, ktorá napriek slabej inflácii a obavám o rast globálnej ekonomiky neprijala nové stimulačné opatrenia. Na dolár negatívne vplývalo aj rozhodnutie centrálnej banky v USA, ktorá zhoršila výhľad rastu najväčšej svetovej ekonomiky na tento aj budúci rok. Od začiatku júna si jen voči doláru pripísal už 7 percent. Mene prospieva dopyt po bezpečnejších aktívach vyvolaný obavami z výsledkov referenda, v ktorom budú obyvatelia Veľkej Británie 23. júna rozhodovať o zotrvaní krajiny v EÚ.

Švajčiarska centrálna banka bude čeliť akémukoľvek rastu hodnoty franku, ak by Británia na budúci týždeň odhlasovala odchod z Európskej únie. Uviedli to vo štvrtok predstavitelia švajčiarskej centrálnej banky, čím nechali otvorené dvere pre posunutie úrokov hlbšie do negatívneho teritória. Banka Goldman Sachs odhadla, že odchod Británie z únie by mohol viesť k rastu franku voči košu hlavných mien o 8 percent, čo by bol vážny úder pre švajčiarsku ekonomiku, ktorej motorom je export.

Miera nezamestnanosti v Grécku v prvom štvrťroku oproti záverečnému kvartálu minulého roka vzrástla na 24,9 percenta. V období októbra až decembra 2015 bola miera nezamestnanosti na úrovni 24,4 percenta. Z celkového počtu 1,19 milióna registrovaných nezamestnaných je približne 70,3 percenta dlhodobo nezamestnaných. Najvyššiu mieru nezamestnanosti Grécko evidovalo v prvom štvrťroku 2014, keď bola na úrovni 27,8 percenta.

Nemecká automobilová skupina Volkswagen sa musí stať oveľa efektívnejšou a optimalizovať svoje portfólio. Automobilka totiž potrebuje rozsiahle investície na transformáciu po emisnom škandále. Uviedol to vo štvrtok generálny riaditeľ spoločnosti Matthias Müller pri predstavení novej stratégie Volkswagenu do roku 2025.

Nemecký telekomunikačný operátor Deutsche Telekom uvažuje o kúpe spoločnosti Host Europe Group, ktorá je poskytovateľom webhostingu. Deutsche Telekom sa totiž usiluje podporiť svoje podnikanie v oblasti cloudových služieb. Uviedlo to päť zdrojov, ktoré sú oboznámené s problematikou. Nemecká telekomunikačná firma plánuje použiť svoju dcérsku firmu Strato podnikajúcu v oblasti webhostingu ako platformu pre kúpu spoločnosti HEG a financovať transakciu chce v partnerstve s americkými private equity firmami, uviedli zdroje.

Počet žiadateľov o azyl v štátoch Európskej únie sa v prvých mesiacoch tohto kalendárneho roka výrazne znížil. Od januára do marca o ochranu v Európe požiadalo približne 287-tisíc migrantov. Informoval o tom štatistický úrad EÚ Eurostat. Na porovnanie, za posledný štvrťrok 2015 eviduje úrad celkovo 426-tisíc uchádzačov o azyl, napísala agentúra DPA. Zďaleka najviac najnovších žiadateľov - okolo 102-tisíc - pochádza z vojnou zmietanej Sýrie. Migranti z tejto krajiny tvoria v siedmich európskych štátoch najväčšiu skupinu azylantov, pričom len v Nemecku podalo žiadosť 88 500 ľudí. Druhé a tretie miesto v počte žiadateľov o azyl zastupujú migranti z Iraku a Afganistanu.
Žiadosti o azyl podalo najviac migrantov v Nemecku (175-tisíc), nasledujú Taliansko (22-tisíc), Francúzsko (18-tisíc) a Rakúsko (14-tisíc).

Poľský minister obrany Antoni Macierewicz označil veľké vojenské cvičenie Anakonda 16, ktoré v Poľsku uskutočnili členské štáty NATO s partnerskými krajinami, za úspešné. Podľa jeho hodnotenia cvičenie úspešne demonštrovalo ich schopnosť ubrániť región pred narastajúcou hrozbou z východu. A. Macierewicz a zahraniční diplomati sledovali záver vojenského cvičenia, ktoré bolo podľa agentúry AP najväčším, aké sa konalo v Poľsku počas 27 rokov demokracie. Rozsiahle pozemné a vzdušné manévre zahŕňali obrnenú bojovú skupinu, podporovanú delostrelectvom a vzdušnými silami a uskutočnili sa vo výcvikovom priestore poľskej armády Drawsko Pomorskie na severozápade krajiny.

Rada odborov U.S. Steel Košice na svojom štvrtkovom zasadnutí prerokovala výpovede pre zamestnancov, ktorí sa stali z dôvodu organizačných zmien nadbytočnými. „Rada odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice s uvedeným rozhodnutím zamestnávateľa opakovane nesúhlasí,“ informoval po zasadaní predseda rady Mikuláš Hintoš. Železiarne sa začali zbavovať ľudí od 1. apríla 2016 každý mesiac počtami, ktoré nenapĺňajú podmienky hromadného prepúšťania a boli zdôvodňované veľmi zlou situáciou na trhu s oceľou a nízkymi cenami, ktoré spôsobili záporné hospodárske výsledky za 1. štvrťrok 2016. Situácia sa však výrazne zlepšila a v mesiacoch apríl a máj 2016 spoločnosť začala dosahovať kladné hospodárske výsledky, čím deklarované dôvody pominuli, uvádza sa v stanovisku odborárov.

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek nie je spokojné s Kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa, nereflektuje totiž na požiadavky sestier. „Je nám veľmi ľúto, že Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb na rokovaniach naše požiadavky nepodporoval. Naše požiadavky smerovali k tomu, aby sa zlepšili podmienky pre sestry tak, aby bola zabezpečená vyššia kvalita zdravotnej starostlivosti,“ uviedla predsedníčka odborov Monika Kavecká.
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná uviedla do funkcie nového generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Dušana Hačka. Ako ďalej informoval rezort, ministerka uviedla do úradu aj nového námestníka generálneho riaditeľa Borisa Brunnera, ktorý na tejto pozícii vymenil Róberta Poloniho.

Spoločnosť IBM otvára v Bratislave nové Digitálne obchodné centrum, jeho vybudovanie stálo 2,5 milióna dolárov. Digitálne obchodné centrum v Bratislave zamestnáva IT špecialistov, hovoriacich viac ako 20 jazykmi, a je tak jedným z najväčších klientskych centier spoločnosti IBM, z pohľadu zastúpených jazykov. Nové obchodné centrum pokrýva svojimi službami takmer 30 krajín strednej a východnej Európy.Nové centrum, zamerané na predaj produktov a služieb v oblasti analytiky, bezpečnosti a cloudu, má podľa firmy zmeniť spôsob komunikácie so zákazníkmi a obchodnými partnermi, naprieč krajinami strednej a východnej Európy.

Od nového roka bude nevýhodnejšie investovať do výstavby nových obnoviteľných zdrojov energií, či do vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž plánuje znížiť výkupne ceny elektriny vyrobenej prostredníctvom týchto zelených zdrojov. Regulátor už vypracoval novú vyhlášku pre nové regulačné obdobie, ktoré bude trvať od roku 2017 do 2021. „Potreba vypracovania vyhlášky vyplynula z dôvodu prijatia novej Regulačnej politiky. V návrhu vyhlášky sú zohľadnené poznatky a skúsenosti získané z vykonávania cenovej regulácie v elektroenergetike počas predchádzajúceho regulačného obdobia,“ uviedol regulátor.

Lietadlo Turkish Airlines vo štvrtok krátko po prvýkrát pristálo na letisku Košice, čím na letisku otvorili pravidelné letecké spojenie Košice - Istanbul, ktorý je celosvetovým prestupovým uzlom. Ako na tlačovej besede informovali predstavitelia Turkish Airlines, linka bude premávať trikrát týždenne - v utorok, štvrtok a v piatok, pričom ak bude záujem, frekvencia leteckých spojení sa môže rozšíriť. Prvým lietadlom priletelo do Košíc okolo osemdesiat ľudí.

Na kyberútoky môže NATO reagovať raketami

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.