Ruská platforma na zdieľanie videí RuTube je už druhý deň offline po tom, čo ju v pondelok vyradil masívny počítačový útok. Došlo k nemu len niekoľko hodín pred plánovaným vysielaním slávnostnej vojenskej prehliadky, ktorá sa v Deň víťazstva konala na Červenom námestí v centre Moskvy. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Najväčší kybernetický útok

Rutube je ruská online služba na streaming, hosting a sledovanie videí. Poskytuje rôznorodú sadu nástrojov na vytváranie a spracovanie videí. Podporuje aj rôzne formáty streamovania. Server RuTube v poste zverejnenom v aplikácii Telegram priznal, že ide o najväčší kybernetický útok počas jeho existencie a že ,,obnova (prístupu) zaberie viac času, ako si technici pôvodne mysleli".

Po útoku nateraz nie je možné službu obnoviť z dôvodu úniku prístupových kódov, napísala AFP. Svoje ,,hacknutie" RuTube už v pondelok komentoval vyhlásením, že ,,niekto" chcel zabrániť odvysielaniu vojenskej prehliadky a sviatočného ohňostroja. Okrem RuTube boli v Deň víťazstva terčom počítačového útoku aj zabudované prehrávače Smart TV.

Výpadok vysielania

Majitelia takýchto zariadení mohli v popisoch kanálov a v programovom sprievodcovi vidieť nápis: ,,Na vašich rukách je krv tisícov Ukrajincov a stoviek ich zavraždených detí. Televízia a úrady klamú. Nie vojne". AFP dodala, že počas vysielania vojenskej prehliadky na Červenom námestí bolo na území Ukrajiny, ktoré je momentálne okupované ruskými jednotkami, prerušené vysielanie družice s ruskými TV kanálmi.

Dôvod výpadku príslušné ukrajinské či ruské úrady nevysvetlili. Okrem toho sa v Deň víťazstva na stránkach prokremeľského servera Lenta.ru objavilo viac než desať článkov, ktoré kritizovali ruského prezidenta Vladimira Putina a vojnu proti Ukrajine.

Vedenie redakcie spočiatku tvrdilo, že ide o počítačový útok. Krátko na to zodpovednosť za túto ,,performance" vzali na seba dvaja z členov redakcie, informovala ruská sekcia britskej stanice BBC. AFP informovala, že daní novinári - Jegor Poľakov a Alexandra Mirošnikovová - oznámili: ,,Teraz si hľadáme prácu, právnikov a možno aj politický azyl".

Ďalšie dôležité správy

Gates Unveils Windows XP
Neprehliadnite

Bieloruskí hekeri alias kyberpartizáni spomalili ruský útok na Kyjev. Pomohol im Windows XP