Kybernetická agresia voči Rusku zlyhala, rovnako ako represívny tlak, povedal ruský prezident Vladimir Putin na piatkovom zasadnutí svojej bezpečnostnej rady pre informačné systémy. Putin však pripustil, že počet hackerských útokov sa rádovo zvýšil a stali sa aj vážnejšími a zložitejšími, čo podľa neho nie je v moci jednotlivých hackerov, ale je to činnosť „štátnych štruktúr".

Cieľom západných sankcií je prinútiť Rusko ukončiť vojnu proti Ukrajine, ktorú ruskí vojaci rozpútali pred 86 dňami na Putinov príkaz.

„Už teraz sa dá povedať, že kybernetická agresia voči nám, ako aj celý sankčný tlak na Rusko zlyhali. Celkovo sme boli na tento útok pripravení, a to je výsledok systémovej práce, ktorá sa vykonala v posledných rokoch," citovala agentúra TASS hlavu štátu. „Počet kybernetických útokov na ruskú informačnú infraštruktúru sa v posledných rokoch neustále zvyšuje, najmä v posledných rokoch. A spolu so začiatkom špeciálnej vojenskej operácie na ukrajinskom Donbase sa výzvy v tejto oblasti stali ešte tvrdšími a vážnejšími, rozsiahlejšími," povedal.

Putin označil vojnu proti Ukrajine za „špeciálnu vojenskú operáciu". Tento termín presadzujú ruské úrady cenzúrou, pokutami a hrozbami uväznenia. Servery ruských štátnych médií a úradov boli po invázii opakovane napadnuté hackermi zo skupiny Anonymous.

„Proti Rusku bola v skutočnosti rozpútaná skutočná agresia, vojna v informačnom priestore," povedal Putin. „Po prvé, počet kybernetických útokov, vrátane zložitých, sa mnohonásobne zvýšil, rádovo," zdôraznil Putin. Dodal, že tieto útoky nie sú podľa odborníkov v moci jednotlivých hackerov.

Tieto útoky podľa Putina pochádzajú z rôznych krajín, ale sú presne koordinované. „V podstate sú to akcie štátnych štruktúr," povedal a pripomenul, že v niektorých krajinách sa kybernetické jednotky už stali súčasťou ozbrojených síl.

Cieľom týchto útokov je vyradiť internetové servery, objekty kritickej informačnej infraštruktúry, médiá, finančné inštitúcie, spoločensky dôležité portály a siete. Vážne útoky sa zamerali aj na webové stránky úradov. Oveľa častejšie sa objavujú pokusy preniknúť do sietí popredných ruských podnikov.

Prezident vyzval radu, aby zvážila otázky týkajúce sa ochrany a zabezpečenia spoľahlivej práce informačných systémov a komunikačných sietí. Túto otázku označil za najdôležitejšiu pre suverenitu a bezpečnosť Ruska a ruskej ekonomiky, riadenie štátu a stabilitu spoločnosti. Považuje tiež za užitočné uvažovať o vytvorení štátneho systému na ochranu informácií. Konkrétne návrhy očakáva od členov rady.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin v slepej uličke: Mobilizáciu vyhlásiť nemôže, riskoval by sociálne nepokoje, tvrdí expert