Kybernetických útokov počas pandémie nového koronavírusu výrazne pribudlo, upozornili na to odborníci zo spoločnosti KPMG. Z ich prieskumu vyplynulo, že na 83 percent útokov počas prvej vlny pandémie využili útočníci podvodné e-maily, v ktorých sa snažili od užívateľov vylákať osobné údaje alebo heslá.

„Približne 12,7 miliardy eur týždenne navyše oproti štandardným výdavkom minuli firmy vo svete na informačno-komunikačné technológie, aby umožnili svojim zamestnancom bezpečnú prácu z domu počas pandémie ochorenia Covid-19," vyčíslila spoločnosť s tým, že práve v čase pandémie zaznamenalo viac ako 40 percent IT manažérov nárast incidentov súvisiacich s prácou na diaľku. „Zároveň 62 percent kybernetických útokov využívalo škodlivý softvér, t. j. počítačové vírusy, čo naznačuje, že masívny prechod na prácu z domu zvýšil riziko ohrozenia systémov práve zo strany neopatrných zamestnancov," komentovali odborníci.

WA 22 Peking - Zamestnankyňa kontroluje ampulku s experimentálnou vakcínou SARS CoV-2 na ochorenie COVID-19, ktorú vyrába farmaceutická firma  SinoVac vo svojom závode Pekingu 24. septembra 2020.  Čínske farmaceutické firmy ponúkajú od júla tri experimentálne vakcíny. Dve z nich vyvinula firma Sinopharm Group a tretiu Sinovac Biotech. Štvrtú vakcínu, ktorú používa čínska armáda, vyvinula firma CanSino Biologics. FOTO TASR/AP 

A worker inspects vials of SARS CoV-2 Vaccine for COVID-19 produced b
Neprehliadnite

Hackeri ruskej a severokórejskej vlády napádajú výskum vakcíny proti koronavírusu

V tomto čase sa firmy snažili nájsť kvalifikovaných odborníkov na kybernetickú bezpečnosť. Zručnosti v tejto oblasti sa tak podľa spoločnosti stali najžiadanejšími technologickými znalosťami vo svete. „Na vrchol rebríčka ich zaradilo 35 percent respondentov prieskumu. Je to prvýkrát za desať rokov, čo sa zručnosti súvisiace s IT bezpečnosťou umiestnili na poprednom mieste v zozname globálnych technologických zručností," dodali experti.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že viac ako dve tretiny IT lídrov očakávajú v spoločnostiach, v ktorých pôsobia, výraznú transformáciu alebo úpravu súčasného obchodného modelu. Zhruba 38 percent respondentov sa vyjadrilo, že ich podnikanie ovplyvnila zmena spôsobu komunikácie medzi nimi a zákazníkmi, pričom príkladom môže byť maloobchod, kde sa produkty k zákazníkom častejšie dostávali cez e-shopy.

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Cielené kybernetické útoky na firmy: Ako sa voči nim brániť?

Na druhej strane sa sedem percent firiem vyjadrilo, že ich čaká „tvrdý reset". Tieto spoločnosti sa zotavujú z trvalého zníženia dopytu, pričom im chýba kapitál na prekonanie recesie. Sem patria napríklad hotely. „Najlepšie z krízy vyšli spoločnosti, ktoré stavajú na trvalej zmene v správaní sa spotrebiteľov počas éry ochorenia Covid-19. Ide napríklad o firmy z oblasti komunikačných technológií, ktoré ponúkajú nástroje digitálnej spolupráce, ako sú Zoom, MS Teams a Skype," vymenoval výkonný riaditeľ oddelenia poradenstva v oblasti rizík spoločnosti Pavol Adamec s tým, že firiem tohto typu je viac, ako by sa mohlo zdať. „Až 29 percent zo všetkých firiem v prieskume z pandémie profituje," uzavrel Adamec.