Vpád Ruska na Ukrajinu by mohol vyvolať „škodlivé aktivity“ v kybernetickom priestore, ktoré by v USA mohli mať za následok ekonomické a spoločenské škody. Zo zistení skupiny Goldman Sachs vyplýva, že v dôsledku kybernetických útokov prichádza svetová ekonomika až o jeden bilión dolárov ročne, pričom až dve tretiny všetkých útokov sa v posledných rokoch pripisujú Rusku, píše Bloomberg.

Napriek tomu, že Spojené štáty sú voči kyberútokom odolnejšie ako iné krajiny, pretože investujú viac do bezpečnosti a riadia sa prísnejšími predpismi, sú nesmierne závislé od digitálnych technológií.

Viacero štúdií sa pokúsilo vyčísliť náklady, ktoré sú s takýmito útokmi spojené. Autori štúdie uskutočnenej Centrálnou bankou štátu New York dospeli k záveru, že úspešný kybernetický útok na jednu z najväčších bánk v USA by mohol narušiť päť až 35 percent finančných transakcií.

Zo štúdie spoločnosti Lloyds zasa vyplýva, že extrémny útok na elektrizačnú sústavu severovýchodu Spojených štátov by mohol spôsobiť škody vo výške 250 miliárd až jeden bilión dolárov.

Analytik spoločnosti Goldman Sachs Ronnie Walker však tvrdí, že na schopnosť USA ustáť mohutný kybernetický útok treba hľadieť s optimizmom. Hrozba odvetného útoku Spojených štátov totiž pôsobí odstrašujúco; pripravenosť USA na takéto útoky zo strany zločineckých organizácií alebo „darebáckych štátov" býva často skúšaná; a Rusko by prípadným útokom pravdepodobne nechcelo Spojeným štátom spôsobiť maximálne škody a jeho útok by mal skôr psychologický ako ekonomický efekt.

Ďalšie dôležité správy

FBI vyšetruje najväčší kybernetický útok na svete
Neprehliadnite

IT experti analyzovali kyberútoky na Ukrajinu, prvý prišiel hodiny pred inváziou