Ruský prezident Vladimír Putin je pre svoju inváziu na Ukrajinu zodpovedný za narastajúci hlad ľudí po celom svete, píše denník The Washington Post (WP). Ruská blokáda prístavu Odesa a ďalších kľúčových námorných ciest v Čiernom mori totiž bráni napadnutej krajine vyvážať obilie, čím sú ohrozené zásoby potravín do krajín Blízkeho východu, Afriky a čiastočne aj Ázie.

Globálny hladomor

„Putinova vojna sa blíži k tomu, aby sa z nej stal Putinov globálny hladomor," píše WP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v závere minulého týždňa uviedol, že Rusko blokuje v ukrajinských prístavoch 22 miliónov ton obilia. O hrozbe nedostatku potravín v chudobných krajinách pre ochromený vývoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny hovorila aj OSN.

Vplyvy ruskej vojny i blokády možno podľa WP vidieť na príklade Srí Lanky, ktorá zápasí s významnou hospodárskou krízou a kde chýbajú okrem iného potraviny a palivo. Práve ceny potravín sa na ostrovnej krajine prudko zdvihli po 24. februári, teda po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Na externých dodávkach jedla sú podľa denníka do vysokej miery závislé okrem Srí Lanky aj Burkina Faso, Jemen, Sudán, Libanon, Tanzánia, Uganda, Egypt, Tunisko alebo Kamerun. Šéf Svetového potravinového programu (WFP) David Beasley minulý týždeň Putina vyzval, aby export obilia umožnil. WFP dodáva potraviny 125 miliónom ľudí, polovicu všetkého obilia nakupuje ale práve od Ukrajiny.

Kradnú a predávajú obilie

Rusko sa navyše zhabané ukrajinské obilie snaží samo predať a vydávať ho za svoje, napísal predtým server CNN, podľa ktorého si ale ruské lode ťažko hľadajú kupcov. Veľký nárast exportu obilia zo Sevastopolu na Ruskom anektovanom Kryme zaznamenal projekt SeaKrime ukrajinskej webovej stránky Myrotvorec – za marec i apríl išlo o zhruba 100 000 ton. Krymský polostrov však obilia produkuje len málo, na rozdiel od okupovaných ukrajinských oblastí, ktoré k nemu priliehajú, píše CNN.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes uviedol, že zdrojom problémov, ktoré vedú k hrozbe svetového hladomoru, nie je Rusko. Na vine sú podľa neho protiruské sankcie a tí, ktorí ich voči Moskve pre jej inváziu na Ukrajinu zaviedli.

Ďalšie dôležité správy

Všetko obilie je vlastne druh trávy.
Neprehliadnite

Ukrajina rokuje o koridoroch na vývoz svojho obilia, oznámil ukrajinský prezident