Globálne plány na elektrifikáciu ekonomík a zníženie emisií uhlíka nemusia byť splnené pre nedostatok medi, varoval šéf najväčšieho svetového kótovaného producenta tohto kovu. Výkonný riaditeľ a predseda americkej ťažobnej skupiny Freeport-McMoRan Richard Adkerson uviedol pre Financial Times, že rastúci celosvetový dopyt po medi pre snahy o rýchle zavádzanie elektrických áut, obnoviteľnej elektriny a elektrických vedení spôsobí jej výpadok. „Bude veľmi výrazný nedostatok medi. Bude veľmi ťažké splniť stanovené ašpirácie.“

Meď je kľúčovou surovinou pre „ekologizáciu“ ekonomiky pre jej schopnosť viesť elektrinu. Elektromobil vyžaduje použitie trojnásobného množstva medi oproti spaľovaciemu motoru, zatiaľ čo projekty obnoviteľnej energie zvyčajne potrebujú päťnásobok objemu tohto kovu ako tradičné plynové, uhoľné a jadrové elektrárne.

Deficit obrovského rozsahu

Poradenská spoločnosť Wood Mackenzie v správe vydanej minulý týždeň uviedla, že 9,7 milióna ton ročných dodávok pochádza z projektov, ktoré majú byť v nasledujúcom desaťročí sankcionované. Veľkosť trhu je v súčasnosti 25 miliónov ton ročne.

„K dnešnému dňu nebol zatiaľ prekonaný deficit takéhoto rozsahu,“ napísali autori a predpovedali, že do nových projektov bude potrebných 23 miliárd dolárov ročne, čo je o dve tretiny viac ako priemer za posledných 30 rokov.

Predseda spoločnosti Codelco, najväčšieho svetového producenta medi, Maximo Pacheco pre Financial Times povedal, že v nasledujúcom desaťročí očakáva deficit šesť až sedem miliónov ton medi. Aj keď sa snažia udržať produkciu vo svojich baniach, M. Pacheco tvrdí, že sa nebudú môcť dostať na úroveň minuloročnej produkcie nasledujúce štyri roky. „Je to obrovské úsilie nahradiť zdroje,“ povedal.

Ekonomická turbulencia všetko zhoršuje

Vedúci predstavitelia baníctva tvrdia, že problém s dodávkami je znásobený poklesom globálnej ekonomiky, ktorý stiahol ceny medi nižšie a viedol komoditných stratégov k predpovedaniu prebytku trhu na budúci rok. „Táto súčasná ekonomická turbulencia len zhoršuje problém,“ povedal R. Adkerson. „Spoločnosti sa zdráhajú investovať v dnešnom svete.“

Dodávkami kovov otriasa aj geopolitické napätie. Vedúci predstavitelia priemyslu uviedli, že vyhýbanie sa ruským surovinám viedlo k okamžitému náporu v Európe, kde boli kupujúci ochotní zaplatiť vysoké ceny alebo podpísať dlhodobejšie zmluvy na zabezpečenie materiálu.

Producenti medi tvrdia, že uspokojenie dlhodobého rastu dopytu sťažuje množstvo faktorov od zdĺhavých vládnych povoľovacích procesov a projektov, kde je ťažba zložitejšia, až po nedostatok projektov pripravených „na lopatu“.

Jonathan Price, generálny riaditeľ spoločnosti Teck Resources, ktorá v Čile rozvíja jeden z najväčších projektov na ťažbu medi na svete, na nedávnom summite FT Mining Summit povedal, že medzi nárastom dopytu a novou ponukou „rovnica jednoducho nesedí“.

R. Adkerson je presvedčeným že problém by mohol zmierniť možný technologický pokrok. „Ak zostaneme pri dnešnej technológii a pozriete sa na výzvy, ambície predbehnú realitu,“ povedal.

Ďalšie dôležité správy

Regióny: Ranná dopravná zápcha z bratislavskej mestskej časti Rača. Redakčný test na trase Rustaveliho - Zochova.
Neprehliadnite

Koniec spaľovacích motorov. EÚ sa dohodla na obmedzení predaja benzínových a naftových áut