Kvalitu podzemnej vody v širšom okolí bratislavskej rafinérie chráni pred znečistením systém hydraulickej ochrany podzemných vôd - HOPV. Ide o súbor 790 čerpacích a monitorovacích vrtov, ktoré slúžia na zmenu prúdenia podzemných vôd a sledovanie ich kvality. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár s tým, že ročne vynaložia 2,8 milióna eur, aby sa nezopakovala situácia spred 50 rokov, keď zostala časť Bratislavy bez pitnej vody pre znečistenie jej zdroja, vzdialeného asi tri kilometre od rafinérie, ropnými látkami.

„Pol storočia od ekologickej havárie, ktorá na viac ako pol roka odstavila desiatky tisíc obyvateľov hlavného mesta od pitnej vody, sme úspešne ukončili modernizáciu a obnovu vrtov hydraulickej clony systému HOPV. Systém tvorí spolu 790 hydrogeologických vrtov," priblížil Molnár. Systém HOPV celkovo monitoruje plochu 80 štorcových kilometrov. Ide o priestor, ktorý zo západu a juhu ohraničuje Dunaj, na severe siaha k bratislavskému letisku a na juhovýchode približne k obci Rovinka.

Neprehliadnite

Východ Slovenska nemá kvalitnú podzemnú vodu. Závisí od jednej rúry

Za minulý rok sa systémom vyčerpalo viac ako 32 miliónov kubických metrov vody, z čoho asi štvrtina sa využila na chladenie výrobných zariadení. Dcérska spoločnosť Slovnaftu VÚRUP v rámci monitoringu kvality podzemných vôd vlani odobrala 1 400 vzoriek a analyzovala cez 7 300 parametrov.

Využívanie vody je podľa Molnára nevyhnutnou súčasťou procesu spracovávania ropy. Slovnaft na to čiastočne využíva vodu zo systému HOPV aj dunajskú vodu. Deklaruje však, že pred jej opätovným vypustením do Dunaja a Malého Dunaja vodu vyčistia. Spoločnosť prevádzkuje tri čistiarne odpadových vôd, pričom mechanicko-chemicko-biologická čistiareň odpadových vôd patrí k najväčším v Európe. Do Dunaja a Malého Dunaja Slovnaft v minulom roku vypustil 59 miliónov kubických metrov vyčistených vôd.