Spoločná európska mena sa v utorok ráno posilnila po pondelkovej (30. 8.) stagnácii a nadviazala na zisky z minulého týždňa. Kurz eura sa v utorok ráno dostal až na viac než 3-týždňové maximum 1,1825 USD/EUR. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v pondelok popoludní referenčný kurz eura na 1,1801 (v piatok: 1,1761) USD/EUR.

ECB
Neprehliadnite

Eurokomisia víta rozhodnutie ECB spustiť projekt digitálneho eura

Spoločná európska mena profitovala z oslabenia dolára, ktorý si v utorok ráno pohoršil voči všetkým hlavným svetovým menám. Experti to zdôvodňujú vyhliadkami menovej politiky v USA. Predstavitelia americkej centrálnej banky (Fed) koncom minulého týždňa jasne signalizovali, že sa budú rozhodovať o ukončovaní monetárnych stimulov na základe údajov z ekonomiky, a to predovšetkým na základe vývoja na trhu práce.

Podľa devízovej expertky Commerzbank Antje Praefckeovej správy z ekonomiky USA, ktoré budú zverejnené tento týždeň, zrejme nebudú dostatočne pozitívne na to, aby Fed čoskoro rozhodol o obmedzení nákupov dlhopisov. Ak údaje z USA sklamú očakávania, dolár by v najbližších dňoch mohol pokračovať v poklese.