Výmenný kurz medzi americkým dolárom a eurom výrazne ovplyvňujú dodávky ruského plynu do Európy, upozornil komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Rekordne vysoké ceny plynu, ktoré zvyšujú náklady na vykurovanie a elektrinu, sú jedným z dôvodov, prečo výmenný kurz euro/dolár dosiahol paritu prvýkrát za posledných 22 rokov. Zatiaľ čo krátkodobé prerušenie dodávok z Nórska vyhnalo ceny plynu na 187 eur za megawatthodinu (MWh), ďalší vývoj bude určovať situácia v plynovode Nord Steam 1, ktorý je momentálne odstavený z dôvodu údržby.

„Preto v súčasnosti vidíme vysokú koreláciu medzi tokmi ruského plynu do Európy a eurom. Inými slovami, rozhodnutie Ruska o dodávkach Nord Stream 1 môže vyvolať ďalšie oslabenie eura," upozornil Hansen.

Nord Stream 1 je hlavným dodávateľským kanálom plynu do Európskej únie, najmä Nemecka a už pred odstávkou fungoval na 40 percent svojej kapacity.

„Prispieva tak k energetickej kríze, ktorá poškodzuje priemyselné odvetvia a zároveň vyvoláva obavy o zásoby na zimu. Hlavnou obavou je, či Gazprom nechá linku zatvorenú aj po ukončení údržby. Ak áno, vážne to ohrozí úsilie Európy obnoviť úroveň zásob pred zimou," priblížil Hansen.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke hraničná preberacia stanica plynovodu neďaleko slovensko-poľskej štátnej hranici pri obci Výrava v okrese Medzilaborce v piatok 27. mája 2022. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Rastúce ceny ropy a plynu výrazne zvyšujú dlhy energetických podnikov v Európe