Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval v piatok priemyselne najrozvinutejšie krajiny zo skupiny G7, aby skonfiškovali ruské majetky, ktorými sa pomôže prebudovať Ukrajina po skončení invázie Ruska. Informoval o tom portál britskej stanice Sky News. „Hovoríme o stovkách miliárd dolárov. Rusko musí platiť," povedal šéf ukrajinskej diplomacie.

Kuleba mal v piatok v Nemecku stretnutie s ministrami zahraničných vecí z krajín G7, na ktorom sa zúčastnil aj ich rezortný kolega z Moldavska.Nemecký minister financií Christian Lindner už skôr vyhlásil, že takýto krok podporuje. Pre nemecký týždenník Der Spiegel povedal: „V prípade majetku ruského štátu môj zmysel pre spravodlivosť hovorí v prospech toho."

Dodal však, že ešte je potrebné vyjasniť právny základ takéhoto kroku. „V prípade súkromných majetkov pôjde o vyvlastnenie. Prekážky v našom ústavnom poriadku sú veľké," povedal Kuleba.

Ministri financií skupiny G7 sa majú stretnúť na budúci týždeň a budú diskutovať o financovaní obnovy Ukrajiny po skončení vojny.

Ďalšie dôležité správy

WA 43 Varšava - Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba odpovedá na otázky novinárov po položení venca k pamätníku poľského prezidenta Lecha Kaczyňského vo Varšave 1. apríla 2022, ktorý tragicky zahynul pri leteckom nešťastí spolu s ďalšími 95 osobami neďaleko západoruského Smolensku 10. apríla 2010. FOTO TASR/AP 

 
Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba speaks after a wreath-laying ceremony at the monument of the late President Lech Kaczynski and 95 other people killed in a plane
Neprehliadnite

Máme šťastie, že susedíme so Slovenskom, vyhlásil Kuleba