Ukrajina v stredu privítala vyhlásenie lídrov členských štátov Severoatlantickej aliancie na summite v Madride, ktorým označili Rusko za agresora a zaujali jasný postoj voči Moskve. Na sociálnej sieti to uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

„Severoatlantická aliancia dnes v Madride ukázala, že vie prijímať ťažké, avšak zásadné rozhodnutia. Vítame jasný postoj NATO k Rusku, ako aj pristúpenie Fínska a Švédska do organizácie. Silná a aktívna podpora Ukrajiny pomôže chrániť euroatlantickú bezpečnosť a stabilitu," napísal Kuleba na sociálnej sieti Twitter.

Účastníci summitu NATO v Madride v stredajšom vyhlásení ostro odsúdili ruskú vojnu proti Ukrajine. „Ide o očividné porušenie medzinárodného práva. Otrasná krutosť Ruska spôsobila obrovské ľudské utrpenie a masívne vysídlenie, ktoré neúmerne postihuje ženy a deti. Rusko nesie plnú zodpovednosť za túto humanitárnu katastrofu," uvádza sa v deklarácii zo summitu, ktorú má TASR k dispozícii.

Lídri členských štátov NATO zároveň označili Ruskú federáciu za najvážnejšiu a priamu hrozbu pre bezpečnosť spojencov združených v Aliancii a tiež pre mier a stabilitu v euroatlantickom priestore.

Ďalšie dôležité správy

PK 36 Belehrad - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz sleduje prehliadku čestnej stráže počas stretnutia so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom (nie je na snímke) v Belehrade 10. júna 2022. Scholz počas svojej pracovnej cesty navštívi Kosovo, Srbsko, Grécko, Severné Macedónsko a Bulharsko. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz reviews the honor guard with Serbian President Aleksandar Vucic during a welcome ceremony before their official talks at the Serbia Palace, in Belgrade, Serbi
Neprehliadnite

NATO bude dodávať Ukrajine zbrane dovtedy, kým to bude nutné, vyhlásil nemecký kancelár