Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba zverejnil v utorok ráno na Twitteri príspevok k vyhrážkam Moskvy voči Európe, že jej Rusko zníži dodávky zemného plynu.

Kuleba v tweete podľa britského denníka The Guardian napísal: „Putinova plynová vojna proti Európe je priamym pokračovaním jeho vojny na Ukrajine. Vždy, keď ruský prezident Vladimir Putin môže spôsobiť škodu, spôsobí ju. Zneužije každý druh závislosti Európy od Ruska na to, aby poškodil normálny život každej európskej rodiny. Jedinou reakciou je tvrdo vrátiť úder a zbaviť sa akejkoľvek závislosti."

Gazprom ďalej znižuje dodávky

Ruský plynárenský koncern Gazprom v pondelok popoludní oznámil, že opäť obmedzuje dodávky zemného plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1. Gazprom dodal, že od stredy zníži dodávky plynu cez tento plynovod len na približne 20 percent jeho kapacity. Údajným dôvodom je odstávka ďalšej turbíny, ktorá má ísť na údržbu.

Nemecká vláda v reakcii na toto oznámenie uviedla, že pre opätovné zníženie dodávok plynu cez tento plynovod neexistuje nijaká technická príčina.

Európska závislosť na ruskom plyne

AFP pripomenula, že európske krajiny sú značne závislé od dodávok energetických zdrojov z Ruska, ktoré podľa Západu túto skutočnosť využíva ako zbraň v odvetnej reakcii na sankcie prijaté voči Moskve pre jej inváziu na Ukrajinu.

Rusko len 21. júla obnovilo – po ukončení desaťdňovej údržby – prevádzku plynovodu Nord Stream 1. Dodávky plynu do Európy cez Nemecko následne boli stabilné, približne na úrovni 40 percent kapacity. Na takejto úrovni sa pohybovali aj pred odstávkou plynovodu. Ruský prezident Putin však už minulý týždeň varoval, že dodávky by mohli klesnúť až na 20 percent.

Ďalšie dôležité správy

JB 9 Kyjev - Na snímke z videa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozpráva z Kyjeva 20. apríla 2022. FOTO TASR/AP

In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, Wednesday, April 20, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Zelenskyj vyzval Európu, aby pre vyhrážky Ruska ohľadom plynu posilnila sankcie