Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba obvinil Severoatlantickú alianciu z toho, že „nerobí doslova nič" vo svetle ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu. Zároveň však vyzdvihol „revolučné" rozhodnutie Európskej únie podporiť Kyjev. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Európska únia pomáha viac

„NATO je ako aliancia a ako inštitúcia úplne vedľajšia a nerobí doslova nič. Je mi ľúto, že to hovorím," vyhlásil Kuleba na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. Zároveň však vyzdvihol Brusel za jeho „revolučné a prevratné rozhodnutia", ktoré podľa Kulebu ani samotný Brusel neočakával, že príjme.

Kuleba tiež uviedol, že po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu, verejnosť predpokladala, že Ukrajine na pomoc príde NATO a nie Európska únia.

„Na začiatku vojny prevládala verejná mienka, že NATO je mocná sila a Európska únie je schopná iba vyjadriť rôzne stupne znepokojenia. No vojna je vždy testom, ktorý strháva masky," pokračoval šéf ukrajinskej diplomacie.

Nejasné vyjadrenia NATO

Agentúra AFP však upozorňuje, že Kuleba svoje vyjadrenie objasnil a dodal, že niektorí spojenci NATO pomáhajú Ukrajine.

Kyjev sa pritom dlhodobo sťažuje na nejasné vyjadrenia NATO v súvislosti so vstupom Ukrajiny do tejto vojenskej aliancie. Proti tomuto kroku pritom ostro protestovalo Rusko, pripomína AFP.

Európska únia v reakcii na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu zaviedla proti Rusku niekoľko balíkov sankcií, pričom v súčasnosti sa snaží dosiahnuť dohodu aj v súvislosti s embargom na ruskú ropu.

Ďalšie dôležité správy

KK13 Brusel - Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovorí po stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli v pondelok 16. mája 2022. Ministri zahraničných vecí EÚ diskutovali  o súčasných záležitostiach, ruskej agresii na Ukrajine a iniciatíve Globálna brána (The Global Gateway). FOTO TASR/AP

Ukraine's Foreign Minister Dmytro Kuleba talks to the press after a meeting of EU foreign ministers at the European Council building in Brussels, Monday, May 16, 2022. European Union fo
Neprehliadnite

Ukrajina potrebuje raketové systémy, a to čo najskôr