Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v nedeľu kritizoval českého prezidenta Miloša Zemana za jeho výroky týkajúce sa situácie na Ukrajine. Podľa Kulebu boli Zemanove slová ďalším pokusom o poškodenie ukrajinsko-českých vzťahov, ktorý „sa opäť skončí neúspechom".

Kuleba svojím vyhlásením na sociálnej sieti Twitter reagoval na obsah rozhovoru, ktorý český prezident poskytol televízii CNN Prima News a v ktorom okrem iného vyhlásil, že by nepodporil vyslanie českých vojakov k východnej hranici NATO. Uviedol, že podobné zámery považuje za „rinčanie zbraňami".

Strašenie Američanov

Zeman tiež poznamenal, že americké vyjadrenia o chystanej agresii Ruskej federácie proti Ukrajine len prispievajú k vyhroteniu situácie. Pripomenul, že pred viac ako týždňom zaznelo vyhlásenie najvyššieho vedenia USA, že k invázii môže dôjsť v najbližších dňoch, pričom sa nič nestalo.

Český prezident je presvedčený, že súčasné vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sú z oboch strán len „vojnou slov" a vyjadril želanie, aby to tak zostalo.

Poznamenal, že „keď si porovnáte zisk a stratu, tak pretože (Rusi) nie sú neinteligentní, vyjde im, že by na tom prerobili, dokonca výrazne prerobili".

Konflikt len na východe Ukrajiny

Ak by nejaký konflikt nastal, sústredil by sa podľa prezidenta ČR „na otázku dvoch separatistických oblastí" - Doneckej a Luhanskej ležiacich na východe Ukrajiny.

Kuleba v nedeľu vo svojom tvíte označil tieto výroky za „ďalší pokus prezidenta Zemana poškodiť ukrajinsko-české vzťahy" a uviedol, že sa „skončí ďalším neúspechom".

Dodal, že sa teší na návštevu českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského na Ukrajine, pretože „zastupuje zodpovednú vládu, ktorá chápe, aké nebezpečenstvo pre Českú republiku a Európu ako celok predstavuje ruská agresia proti Ukrajine".

Zemanove výroky si všímajú aj za hranicami

Výroky prezidenta Zemana, že nezdieľa obavy z prípadnej ruskej agresie voči Ukrajine, a tiež že nie je dôvod presúvať kvôli Ukrajine vojakov k východným hraniciam Severoatlantickej aliancie, pritiahli pozornosť zahraničných médií. Tie okrem iného zdôrazňujú, že český prezident je vrchným veliteľom ozbrojených síl, a poukazujú aj na odlišný postoj českého ministra zahraničných vecí.

Vyslanie ozbrojených síl na Slovensko považuje za zbytočné

Server rakúskej televízie ORF si všíma, že 77-ročný prezident označil súčasný konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou za obojstranne živenú slovnú vojnu a že na tejto úrovni by podľa neho tiež mal zostať. Prípadné vyslanie ozbrojených síl na Slovensko, ktoré s Ukrajinou susedí, by bolo len zbytočným „rinčením šabľami", citoval Zemana server. Ten tiež poznamenal, že Česká republika s Ukrajinou nesusedí a že do Poľska, ktoré jej susedom naopak je, už dorazila prvá časť amerických ozbrojených síl, ktoré prišli posilniť východné krídlo NATO.

ORF si tiež všíma, že podľa Zemana „Rusi nie sú blázni" a že by podľa neho prípadnou agresiou získali menej, než o koľko by prišli vinou následných sankcií. Záverom ORF pripomína, že na Ukrajinu v pondelok cestuje český minister zahraničných vecí Ján Lipavský spolu so svojim náprotivkami zo Slovenska a Rakúska.

Ekonóm by granáty radšej predal ako daroval

Server poľského rádia 24.pl najviac zaujal Zemanov výrok, že ako ekonóm by štyritisíc delostreleckých granátov, ktoré sa česká vláda rozhodla Ukrajine darovať, radšej predal ako daroval. Zeman nezabudol zdôrazniť, že ich česká armáda už nebude potrebovať, pretože sú určené pre typ zbrane, ktorú armáda sťahuje z používania, približuje čitateľom okolnosti poľský server.

Šéf diplomacie má iný názor

Zmieňuje tiež Zemanov odhad, že prípadný konflikt by sa týkal len dvoch separatistických regiónov Donecka a Luhanska na východe Ukrajiny. Server dáva do kontrastu Zemanov výrok, že nebude podporovať vyslanie českých vojakov na východné krídlo NATO s vyjadrením Lipavského z konca januára, keď český minister zahraničia povedal, že rozmiestnenie ďalších jednotiek na východnom krídle Severoatlantickej aliancie bude v záujme bezpečnosti Českej republiky a že jeho krajina by sa na tom mala podieľať.

Rozdielny postoj Zemana a Lipavského ohľadom posilnenia východného krídla NATO spomínajú aj nemecké médiá. Napríklad server merkur.de nadpísal svoju správu titulkom 'Český prezident relativizuje nebezpečenstvo ruskej invázie'.

Ďalšie dôležité správy

plynovod
Neprehliadnite

Rusko v prípade konfliktu zrejme zastaví transport plynu cez Ukrajinu