Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vo švajčiarskom Davose uviedol, že potreby jeho krajiny sa dajú zhrnúť do dvoch anglických skratiek MLRS a ASAP, znamenajúcich salvové raketomety a ich čo najskoršie doručenie. Informuje o tom agentúra AP.

Mimoriadne zlá situácia

Kuleba ďalej povedal, že situácia v Donbase na východe Ukrajiny je momentálne „mimoriadne zlá". Dodanie zmienených raketových systémov by podľa jeho slov mohlo ukrajinským vojakom pomôcť pri pokusoch o opätovné získanie kontroly nad mestami, ako napríklad juhoukrajinským Chersonom, ktoré ovláda Rusko.

Kuleba, ktorý je v Davose na zasadnutí Svetového ekonomického fóra, uviedol, že tam absolvoval už približne desiatku bilaterálnych stretnutí s lídrami krajín, ktoré majú takéto raketové systémy. „Reakcia, s ktorou sa stretávam je... Už vám ich dali Američania?" povedal šéf ukrajinskej diplomacie. „Takže toto je bremeno toho, byť lídrom. Všetci sa na vás pozerajú. Washington teda musí dodržať svoj sľub a čo najskôr nám poskytnúť salvové raketomety. Ostatní ho potom budú nasledovať," povedal šéf ukrajinskej diplomacie.

Ničnerobenie stojí Ukrajincov životy a územie

Ak Ukrajine nebudú takéto raketové systémy doručené čo najskôr, situácia v Donbase sa podľa jeho slov bude ešte viac zhoršovať. „Každý deň, ktorý niekto len tak presedí vo Washingtone, Berlíne, Paríži a ďalších hlavných mestách uvažovaním o tom, či by mal alebo nemal niečo urobiť, nás stojí životy a územie," dodal Kuleba.

Kuleba okrem toho v stredu na Twitteri zareagoval aj na vyhlásenie Ruska, ktoré oznámilo, že je pripravené prestať blokovať ukrajinské prístavy a vytvoriť humanitárne koridory pre plavidlá prevážajúce potraviny, výmenou za to ale žiada zrušenie medzinárodných sankcií.

Šéf ukrajinskej diplomacie Moskvu v tejto súvislosti obvinil z „vydierania sveta". Dodal, že každý, kto uvažuje nad pristúpením na túto hru Ruska, by mal najskôr „navštíviť hroby zabitých ukrajinských detí a porozprávať sa s ich rodičmi".

Ďalšie dôležité správy

WA 51 Bachmut - Miestny obyvateľ stojí vedľa trosiek domu zničeného po ruskom ostreľovaní v meste Bachmut počas 90. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v utorok 24. mája 2022. Mesto Bachmut je najmä v poslednom týždni vystavené čoraz častejším delostreleckým útokom. Ruská armáda sa snaží obkľúčiť mesto Severodoneck na severovýchode krajiny. FOTO TASR/AP   
 

A local resident stands next to a house destroyed in a Russian bombing in Bakhmut, eastern Ukraine, Tuesday, May 24, 2022. The town of Bakhmut
Neprehliadnite

Boje na Ukrajine už dospeli na okraje kľúčového mesta Severodoneck