To najdôležitejšie z predbežného prejednania obžaloby:

  • počas prvého dňa súd čítal obžalobu, potom začal výsluch jednotlivých obžalovaných
  • ďalšie termíny hlavných pojednávaní: 13. januára, 14. januára, 15. januára, 20. januára, 21. januára, 22. januára, 3. februára, 4. februára, 6. februára 2020, každý deň o deviatej hodine na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku
  • obvinení odmietli dohodu o vine a treste
  • ich obhajcovia namietali formálnymi chybami vyšetrovateľov
  • obvineným hrozí 25 rokov za mrežami alebo doživotie

19:33 - Online prenos končíme. Ďakujeme za pozornosť.

19:12 - Sudkyňa povolila M. Marčekovi, že sa nemusí zúčastniť na ďalších pojednávaniach.

19:06 - Výsluch S. Molnárovej sa skončil. Nasledujú procesné návrhy, obhajca M. Marčeka Martin Endrödy žiada, aby sa ďalšie pojednávania uskutočnili v jeho neprítomnosti. Chcel by taktiež zjemniť väzbu pre svojho klienta, o tom však súd dnes rozhodovať nebude.

18:35 - „Z. Andruskó bol dlžný môjmu bratovi. Neviem, prečo išli po peniaze v zime, keď vedeli, že peniaze tam boli v lete,“ hovorí S. Molnárová.

18:23 - Po krátkej prestávke nasleduje výsluch svedkyne Silvie Molnárovej. Keďže vyhlásila, že neovláda riadne slovenský jazyk, má k dispozícii tlmočníčku.

18:26 - Pojednávacia miestnosť sa výrazne preriedila, zostali už len novinári, ktorí čakajú na záverečné vyjadrenia prokurátorov či obhajcov.

18:04 - „Mal peniaze ukryté v dome, jednu skrýšu mal pri vodomeroch, hotovosť zvykol mávať aj v skrini za montérkami,“ hovorí V. Langerová. M. Marček totiž vypovedal, že sa s T. Szabóom dozvedeli, že zavraždený podnikateľ P. Molnár mal doma vysokú hotovosť. Toto tvrdenie V. Langerovej naznačuje, že jeho tvrdenie môže byť pravdivé.

18:10 - Nasleduje krátka prestávka, po ktorej súd vypočuje ešte sestru P. Molnára Silviu.

Kuciakova vražda: Zsuzsová si vo výpovediach odporuje. Kočner hovoriť odmietol

Na snímke obvinený Miroslav Marček, ktorý sa priznal k vražde. Zdroj: TASR

17:51 - V. Langerová pozná T. Szabóa aj M. Marčeka. Opisuje ich vzťah, aj to, ako pracovali u nej vo firme. Je to dôležité preto, aby si súd dokázal urobiť názor na dôveryhodnosť výpovedí oboch obžalovaných.

17:36 - Sudkyňa vypočúva Viktóriu Langerovú, správkyňu dedičstva syna Petra Molnára.

17:23 - M. Kočner sa chcel najskôr vyjadriť k neoprávnenej držbe streliva, ktoré si podľa svojich slov priniesol z vojny a zabudol na ne. Napokon sa rozhodol, že k obžalobe vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa nebude vôbec vyjadrovať. Na rozdiel od ostatných teda odmietol aj spontánnu výpoveď, v ktorej mohol hovoriť v podstate čokoľvek. „Vyjadrovať sa budem až k vykonaným dôkazom,“ vyhlásil M. Kočner.

17:17 - „Skoršie výpovede obžalovanej sú v rozpore s tým, čo vypovedala skôr,“ hovorí R. Kvasnica. Výsluch A. Zsuzsovej skončil. Súd predvádza aj M. Kočnera.

17:15 - D. Lipšic hovorí, že objektívne dôkazy v spise aj komunikácia z Threemy hovoria o tom, že výpoveď A. Zsuzsovej je v rozpore so skutočnosťou. Upozorňuje súd, že výpoveď po vykonaných dôkazoch znižuje dôveryhodnosť jej výpovede.

17:12 - A. Zsuzsová pokračuje vo vysvetľovaní toho, prečo nie je a nebola závislá od peňazí M. Kočnera. Dostala sa aj k tomu, že si od nej nikdy žiadnu vraždu neobjednal a nevie o tom, že by chcel niekomu fyzicky ublížiť. Tým A. Zsuzsová končí svoju výpoveď, na otázky odpovedať nebude.

17:10 - „Robila som pre neho tlmočenie do taliančiny alebo maďarčiny, hľadala som mu nehnuteľnosti, o ktoré mal záujem a pomáhala som mu so zberom podpisov na založenie strany Cieľ. Nie je pravda, že by mi M. Kočner dal nejaké auto, aj pri domovej prehliadke je moje notársky overené splnomocnenie z roku 2012, v ktorom som dala M. Kočnerovi plnú moc na prevzatie sumy za moje ukradnuté auto a on mi týmto predal jeho použité Porsche Cayenne.“

17:08 - „Posledné roky mi bolo nepríjemné, že mi finančne prispieval na moju dcéru, chcela som od neho prácu, no povedal, že pre mňa žiadnu nemá, len v Báči alebo v Donovaloch. Povedal, že nech si vyrovnám dlhy, a potom mi pomôže s nejakým podnikateľským zámerom. Postupne som splácala dlhy voči zdravotnej poisťovni, Orangeu a Quatru.“

17:05 - „Dôkazy obžaloby voči mne dokáže vysvetliť a vyvrátiť, lebo sú absurdné. Marčeka a Szabóa nepoznám. Keďže som bola ako svedok aj vo veci vraždy P. Molnára, vedela som len, o koho ide, poznala som meno. Nepoznala som ani pána Kuciaka, o ňom som prvý raz počula až keď podal na M. Kočnera trestné oznámenie pre podozrenie z vyhrážania.“

17:03 - Ani A. Zsuzsová nebude odpovedať na otázky. Podmienkou jej výpovede je výsluch Z. Andruskóa. „Skutok, ktorý mi je kladený za vinu, v plnej miere odmietam. Od Z. Andruskóa som si nikdy vraždu neobjednala. Objednala som si od neho tri veci. Pizzu alebo denné menu, čistenie bazéna a prerábku izby mojej mamy.“

17:01 - Začína sa spontánna výpoveď Aleny Zsuzsovej

„Zo spoluobžalovaných nepoznám nikoho, len Mariana Kočnera. Je to môj veľmi dobrý priateľ a krstný otec mojej dcéry. Na začiatku to bol flirtovný vzťah, potom to bolo kto z koho a vysvetlili sme si, kto koho ako skúšal, a keď si potvrdil, že nie som žiadna zlatokopka, stali sme sa veľmi dobrými priateľmi,“ hovorí A. Zsuzsová.

16:58 - Po výsluchu T. Szabóa eskorta priviedla do pojednávacej miestnosti Alenu Zsuzsovú. Tá je obžalovaná z toho, že sprostredkovala od M. Kočnera objednávku na vraždu Z. Andruskóovi. Niektorí prítomní už dúfali, že pre dnešok bude koniec, ale tak skoro sa pojednávanie zrejme neskončí. Podľa trestného poriadku sa môže pojednávať až do 20:00.

16:52 - R. Kvasnica taktiež považuje výpoveď M. Marčeka za pravdivú, rovnako aj Zoltán Perhács, právny zástupca Silvie Molnárovej.

16:50 - Výsluch T. Szabóa je ukončený. Splnomocnenci poškodených dostávajú ešte priestor na vyjadrenie sa k výpovedi M. Marčeka. D. Lipšic ju považuje za vierohodnú, pretože svojou výpoveďou si mohol priťažiť, pretože pôvodná vyšetrovacia verzia rátala s tým, že vykonávateľom bol T. Szabó. „Ak by nechcel hovoriť pravdu, nebude si priťažovať v tom, ako dej prebiehal. Je pravda, že na mieste činu sa vyskytli rozpory, ale tie budú vysvetliteľné,“ hovorí D. Lipšic.

16:48 - D. Lipšic hovorí, že považuje výpoveď T. Szabóa za nedôveryhodnú s tým, že ju prispôsobuje len dôkaznej situácii tak, aby ho nebolo možné s úkladnou vraždou spojiť. R. Kvasnica považuje jeho výpoveď za účelovú. Aj zástupcovia pozostalých po P. Molnárovi považujú výpoveď T. Szabóa za účelovú.

16:47 - M. Marček sa odmietol k výpovedi svojho bratranca vyjadriť. Mal priestor obrániť sa, no nevyužil ju.

16:46 - T. Szabó dorozprával, na otázky odmieta odpovedať. Ako obžalovaný má právo ďalej nevypovedať.

16:38 - Pokračuje výpoveď T. Szabóa v štýle, že je jedným z najctihodnejších občanov v republike, ktorý vždy len vychádzal M. Marčekovi v ústrety. Všetko, čo má nejaký súvis alebo naznačuje trestnú činnosť, je chyba M. Marčeka a on ho od všetkého odhováral. M. Marček celú jeho výpoveď počúva a má zvesenú hlavu na hrudi.

16:34 - Súd teraz počúva o tom, ako si T. Szabó s M. Marčekom kupovali zbraň. Veľmi farbisto a podrobne opisuje, ako došlo k obchodu v Maďarsku, no pre dôležité časti procesu tieto informácie nemajú žiaden význam. Opätovne sa ide vyjadrovať k ďalšej zbrani.

16:26 - Hovorí, že si to na neho mal M. Marček vymyslieť, tvrdí, že sa zmenil a prestali spolu vychádzať. „Mal so mnou dlhšiu dobu nejaký problém. Úplne zničil náš obchod, vie o tom moja rodina, celé mesto. Začal sa vyhovárať, že vraj ja kradnem peniaze, pričom ich zobral on. Celá moja rodina vie o všetkom,“ hovorí T. Szabó s tým, že s Petrom Molnárom nikdy nemal žiaden problém.

16:26 - Jeho výpoveď prechádza k vražde podnikateľa Petra Molnára.

16:25 - K vražde Jána Kuciaka T. Szabó povedal, čo chcel, na otázky odpovedať odmietol.

16:22 - Pred sebou má obžalovaný písomné poznámky. Keď skončil jedno rozprávanie, po prečítaní listín sa vracia k prefoteným písomným inzerátom, ktoré mu mal ukazovať Z. Andruskó. „V lete mal Z. Andruskó oslavu, tam som sa ho pýtal na toho novinára a čo je za tým, no hovoril, že sa na to nemám pýtať a mám to nechať tak. Vraj sú za tým mocnejší ľudia,“ hovorí T. Szabó. Opisuje, že sa mu mal Z. Andruskó vyhrážať.

16:18 - T. Szabó sa nebojí vo svojej výpovedi používať vulgarizmy. Hovorí, ako ho 21. februára prezvonil, keď sa vozil po okolí. „Keď vstúpil ku mne do auta, bol zablatený. Až neskôr hovoril, že tam videl muža a ženu a boli mŕtvi,“ opisuje T. Szabó. Opätovne pokračuje v opise udalostí, o ktorých hovoril M. Marček, ale fakticky ich výpovede nesedia.

16:15 - T. Szabó aj naďalej rozpráva o tom, ako si obzerali dom J. Kuciaka vo Veľkej Mači. Vo faktických veciach sa zhoduje s M. Marčekom, to, čo sa dialo, však zasadzuje do svojho vlastného kontextu. „21. za mnou prišiel, či dnes mám čas, či dnes pôjdeme do tej Veľkej Mače. Veľmi sa mi nechcelo, ešte odo mňa pýtal bejzbolku, tú som mu nedovolil vziať. Nevedel som naštartovať auto, zobral som otcove auto. Vyzdvihol som Marčeka a išli sme do Veľkej Mače,“ hovorí T. Szabó.

16:12 - „Ak si dobre pamätám, boli sme tam aj 7. februára, okrem toho asi tri, štyri razy. Stále som sa pýtal Marčeka, načo tam toľko potrebujeme chodiť, on hovoril, že si to potrebuje lepšie naštudovať. Keď sme tam prišli neskôr, vyložil som ho na začiatku dediny, pýtal som sa ho prečo, on povedal, že to tam má opozerané, v plote je diera, tam je skratka. Vyložil som ho a on sa tam išiel pozrieť.“

16:10 - T. Szabó rozpráva príbeh o kupovaní babety. M. Marček vo svojej výpovedi pred T. Szabóom hovoril, že nič o kúpe motorky nie je pravda. Informáciu o tejto verzii mal z vyšetrovacieho spisu, do ktorého môže ako obžalovaný nahliadať.

16:07 - „Povedal Andruskó, že o týždeň dva sa za ním máme zastaviť, už bude vedieť viac. O dva týždne povedal, že ide o Jána Kuciaka, ja som o ňom nepočul, ani M. Marček o ňom nepočul. Na ďalší deň už mal bližšie údaje. Keďže M. Marček povedal, že má záujem, Z. Andruskó vybral mobilné telefóny, ktoré nám dal, že ak by sme ho išli zbiť, máme používať tieto mobily, a potom si ich máme nechať. Dozvedeli sme sa, že to je vo Veľkej Mači, hovoril som, že tam som bol, asi pred dvoma rokmi kupovať babetu.“

16:04 - T. Szabó sa priznáva k neoprávnenej držbe nábojov.  Nasleduje jeho vyjadrenie k vražde J. Kuciaka. „Niekedy pred Vianocami 2017 som bol v pizzerii u Zoltána Andruskóa, ktorý sa ma spýtal, či nepoznám niekoho, kto by prefackal istú osobu. Ja som mu povedal, že sa tým nezaoberám, pýtal som sa, kto to je, povedal, že nevie. Spýtal som sa bratranca M. Marčeka, povedal, že má záujem, keďže je bez peňazí a má dlžoby, dlhoval väčšiu sumu poisťovni, tak že on sa chce dohodnúť. Prišli sme za Z. Andruskóom, ktorý hovoril, že je to nejaký mladý novinár, že je za to 1 500 eur,“ hovorí T. Szabó.

16:00 - T. Szabó hovorí, že pozná len M. Marčeka, A. Zsuzsovú len z videnia, keďže pracoval ako policajt v Komárne. Hovoril, že bude vypovedať, no nechce odpovedať na otázky. Občas sa ozve šúchanie reťazí, ktorými má T. Szabó spútané nohy, po plávajúcej podlahe v pojednávacej miestnosti. T. Szabó začína svoju spontánnu výpoveď vyjadrením k obvineniu z nedovoleného ozbrojovania.

15:56 - Pokračuje pojednávanie. Pravdepodobne pôjde o poslednú časť prvého dňa pojednávania vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vypovedať bude Tomáš Szabó, ten vinu v celom rozsahu odmieta. Ešte pred tým, ako sa začalo, sa zistilo, že niektorá redakcia zverejnila časť nahrávky výpovede Miroslava Marčeka. R. Sabová zostala pobúrená a vyzvala médiá, aby rešpektovali pokyny súdu. Predsedníčka senátu oznámila, že po vykonaní všetkých dôkazov, teda na konci pojednávania, budú opätovne vypočutí všetci obžalovaní.

15:32 - Výsluch M. Marčeka je skončený, nasleduje 15 minútová prestávka.

15:28 - „Tomáš bol v našom vzťahu dominantnejší, ale vnímal som to prirodzene. Je starší, žiadne konflikty sme nemali, nehádali sme sa,“ opisuje svoj vzťah s T. Szabóom M. Marček. Obhajkyňa T. Szabóa sa pýta, ako T. Szabó reagoval po vražde P. Molnára. „Pýtal sa, kde sú nábojnice, jedno som zodvihol ja, jednu on,“ hovorí M. Marček.

15:18 - Pýta sa predsedníčka senátu R. Sabová. Tiež už je zrejme trochu unavená, pretože sa sčasti pýta na veci, ktoré už M. Marček hovoril. Pýta sa taktiež na detaily obhliadok domu P. Molnára.

15:16 - „Na druhý deň po vražde sme boli v Komárne s T. Szabóom, kde na seba prepisoval zbraň jeho otca. Potom sme išli za Z. Andruskóom, už neviem prečo. Tam sa ho T. Szabó pýtal, či o tom niečo vie, ale ten povedal, že nevie nič. Ja som nikdy v súvislosti s týmto skutkom nebol vypočutý,“ hovorí M. Marček.

15:14 - „T. Szabó zobral P. Molnárovi doklady, ale neviem prečo. Potom ich spálil spolu s oblečením. Ja som na to dával pozor, on išiel zahodiť zbraň. Mne sa zdá, že to zhorelo všetko, horelo to asi hodinu. Po celý čas sme tam boli obaja,“ hovorí M. Marček.

15:11 - T. Marček sa znovu snaží vykrúcať pri niektorých odpovediach. Pripomína, že T. Szabó je jeho bratranec, vidieť, že odpovede na niektoré otázky sú mu nepríjemné. Napríklad, keď sa prokurátor pýtal, koho bol nápad, že pôjdu vykradnúť a zavraždiť P. Molnára. R. Sabová mu pripomína, že sa rozhodol vypovedať, a tak by vypovedať mal.

15:07 - Prokurátor sa pýta na podrobnosti ohľadom vraždy P. Molnára. Pýta sa na obhliadku miesta činu, zbraň, ktorou sa vraždilo, tlmič a podobne. Prokurátor zisťuje podrobnosti ohľadom každého detailu pri vražde. Je to dôležité pre to, aby súd uveril výpovedi M. Marčeka.

15:01 - „Bolo to 16. decembra 2016, bola hmla a zima. Petra Molnára som nepoznal, u neho vo firme som pracoval až po vražde, miesto mi vybavil T. Szabó u jeho sestry Silvie Molnárovej. T. Szabó bol vraj kamarát s P. Molnárom, chodili sa dakde do Maďarska zabávať. Informáciu, že má u seba peniaze, mal T. Szabó.“

14:58 - „V čase vraždy sme prestrihli pletivo, pozorovali sme Molnára, či je sám doma, asi 40 minút. Rozbil som okno, vošli sme dnu. Kričali sme na neho, aby si ľahol na zem. Keď sme zistili, že nikto nie je doma, dvakrát som ho strelil do hlavy. V dome sme ale nič nenašli, len asi tisíc eur. Potom sme spálili oblečenie a išli sme domov,“ hovorí M. Marček.

14:55 - Vo veci vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej je to pri výsluchu všetko. Nasleduje výsluch k vražde Petra Molnára. „Dozvedeli sme sa, že má doma odložených 70-tisíc eur. Nemali sme zbraň, ale T. Szabó nejakú zohnal, ja som vyrobil tlmič. Oblečenie na lúpež a vraždu objednal T. Szabó. Ja som dom, kde býval Molnár nepoznal, nepoznal som ani jeho. Molnár poznal Szabóa, a hrozilo, že ho identifikuje. Preto sme sa rozhodli, že musí umrieť,“ opisuje M. Marček.

14: 55 - M. Marček bude teraz odpovedať na otázky k vražde Petra Molnára.

14:49 - M. Marček už začína byť vyčerpaný, vypovedá takmer dve hodiny. Ospravedlňoval sa, že sa pri odpovedi pomýlil. R. Kvasnica sa vracia aj k informácii, že objednávateľom mala byť nejaký rusky hovoriaca osoba. „O tomto sme sa už nikdy potom nerozprávali,“ hovorí M. Marček.

14:46 - Slovo dostal aj R. Kvasnica. Pýta sa na informácie, ktoré dostali k dispozícii. „My sme dostali všetko, ale T. Szabó si opísal len tie hlavné. Bolo tam strašne veľa informácií, my sme si vypísali len dôležité informácie,“ hovorí M. Marček. Informácie boli na papieri, ktorý mal Z. Andruskó odfotený v telefóne.

14:43 - Pýta sa D. Lipšic, naráža na vyjadrenie, že „Kuciak písal niečo, čo nemal písať.“ M. Marček odpovedá, že to malo byť pravdepodobne v pizzerii Alegra, ktorá patrí Z. Andruskóovi. „Kedy a za akých okolností došlo k odovzdaniu doplatku?“ pýta sa D. Lipšic. Neviem, zastavil sa za mnou v Kolárove, boli tam peniaze v servítke.

14:39 - „V čom vidíte rozpor,“ pýta sa R. Sabová. Ide o detaily ohľadom sledovania J. Kuciaka. Napokon sudkyňa povoľuje odstránenie rozporu. M. Para prečítal časť zo spisu. „Priznám sa, že ten rozpor nechápem, nevidím ho tam, neviem, k čomu sa mám vyjadriť,“ hovorí M. Marček. Ďalšie otázky M. Para nemá.

14:35 - M. Para chce taktiež odstraňovať rozpor vo výpovedi. Ide o rozpor pri fotografiách J. Kuciaka. Práve to je jedna z vecí, ktoré M. Kočnera približujú k vražde, keďže M. Marček ako materiál, ktorý dostali, opísal aj fotky, ktoré sa našli u M. Kočnera v dome.

14:33 - Pýta sa obhajca M. Kočnera Marek Para. Pýta sa na reakcie Z. Andruskóa na veci, ktoré spolu s M. Marčekom riešili. Zrejme sa tým snaží ilustrovať to, že Z. Andruskó nekoordinoval svoj postup s ďalšími ľuďmi.

14:27 – Pýta sa obhajkyňa T. Szabóa Ivana Kochanská. Verejnosť sa dozvedá, že M. Marček T. Szabóovi povedal, že zavraždil dvoch ľudí v okamihu, keď nastúpil do auta. „Prečo ste zavraždili aj Kušnírovú?“ „Keď Kuciak padal na zem, pootvoril dvere, za nimi bola M. Kušnírová. Nemal som kuklu, preto som to musel riešiť takto,“ hovorí M. Marček.

14:23 – M. Marček vyšetrovateľovi hovoril, že zbraň obstarali v lete 2017, teraz hovoril, že ju dostali v roku 2018. Š. Neszméry prečítal časť zápisnice, z ktorej vyplýva, že v lete 2017 bola zadaná objednávka na zbraň. „Veď práve. Objednali sme ju v lete 2017, dostali sme ju v zime,“ hovorí M. Marček. Domnelý rozpor je odstránený.

14:16 – Pýta sa Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry. Chce odstraňovať rozpor vo výpovedi M. Marčeka, zástupca Kuciakovcov D. Lipšic ho napomína, ako to má urobiť. Postavil sa aj rozčúlený R. Kvasnica, zástupca Z. Kušnírovej, ktorý sa sťažuje, že poriadne nepočuje. Š. Neszméry sa snažil naformulovať odstraňovanie rozporov, R. Sabová mu po formálnej stránke výrazne pomáha. Rozpor sa týka toho, prečo M. Marček najskôr hovoril, že zbraň na vraždu získali v roku 2017 a teraz hovoril, že to bolo v januári 2018.

14:14 – „Pôvodne mal byť Andruskó vodič, ale Szabó usúdil, že Andruskó je nezodpovedný, možno by stratil telefón alebo by ho nedvíhal, tak ho z toho nakoniec vynechal,“ hovorí M. Marček. O A. Zsuzsovej až do medializácie jej mena nepočul.

14:11 – Obhajkyňa A. Zsuzsovej Júlia Vestenická sa pýta, či M. Marček vedel niečo bližšie o tom, prečo si objednal Z. Andruskó vraždu prokurátora Maroša Žilinku či J. Kuciaka. „Len sme sa domnievali, že Žilinka asi rieši nejaké Andruskóove daňové veci,“ hovorí M. Marček.

14:09 – „Je to zlatnícka váha, ktorou bola meraná náplň do streliva, ktoré bolo použité pri vražde Kuciaka a Kušnírovej. Bunda patrí Szabóovi a kliešte sú moje. Je možné, že som ich použil na rozobratie náboja, no skladal som náboje inými kliešťami,“ hovorí M. Marček.

14:05 – M. Marček mal sklonenú hlavu medzi plecami. Keďže je k verejnosti otočený chrbtom, nedajú sa z jeho tváre vyčítať emócie.

14:02 – Prokurátor Juraj Novocký hovorí, že sa už viac nechce pýtať a navrhuje predložiť určité veci M. Marčekovi. Ide o váhu, kliešte a bundu modrej farby, ktoré sú spojené so spáchaným skutkom. R. Kvasnica voči tomu má výhrady, no neuspel. M. Marček sa ide pozrieť na vyššie spomenuté veci.

13:59 – Sudkyni stále nie je jasné, prečo M. Marček neupustil od vraždy 21. februára, keď tam stále bola M. Kušnírová. 19. februára si to totiž rozmyslel. „Musím na to odpovedať? Predsa len je Szabó moja rodina, nechcem všetko hádzať na neho. Nejde o to, či na mňa niekto tlačil, ja som sa tak rozhodol, mal som sa rozhodnúť inak.

13:56 – „Ako ste vedeli, že Szabó vedel o zbrani?“ pýtajú sa M. Marčeka. „Sťažoval som sa, že je na zbrani strašne dlhý tlmič, po vražde ich hádzal do vody. Takže o tom určite vedel… Andruskó dosť tlačil na to, aby sme vraždu vykonali. Szabó sa ho pýtal, dokedy to treba vykonať, on na to odpovedal, že už to malo byť. Preto som 21. februára od vraždy neupustil, lebo tlačil na to, aby sa to udialo.“ Sudkyňa sa neskôr pýta na jeho finančnú situáciu.

Kuciakova vražda: Zsuzsová si vo výpovediach odporuje. Kočner hovoriť odmietol

Zdroj: TASR

13:50 – Predsedníčka senátu sa pýta na podrobnosti obhliadok domu J. Kuciaka. Chce vedieť, čo tam videli, čo robili a čo sledovali. M. Marček sa snaží odpovedať na otázky. Predsedníčky senátu sa pýta, či mu nevie pomôcť, aký deň bol 10. februára, aby sa rozpomenul, čo tam robili. R. Sabová mlčí. M. Marček odhaduje, že to bola tuším sobota a opisuje, čo sa vo Veľkej Mači dialo. 10. februára 2019 bola skutočne sobota. O vražde sa M. Marček stále vyjadruje ako o poprave. Opätovne sa vo svojej výpovedi dostáva k udalostiam z 19. a 21. februára.

13:45 – Obhajca M. Marčeka svojho klienta vypočúvať nechce. Ďalej sa pýta predsedníčka senátu R. Sabová. Pýta sa na komunikáciu ohľadom pôvodne plánovaného únosu J. Kuciaka. „Prebiehalo to v pizzerii Alegra, bol tam Andruskó, Szabó a ja. Bolo to po piatom februári 2018 a pred 16. februárom. Szabó tam hovoril, že v obci sú kamery, takže sa tam nedá ísť autom, a uniesť človeka je nereálne,“ hovorí M. Marček.

13:43 – Prokurátor sa pýta na Ronalda Riga, syna priateľky M. Marčeka. Na pojednávaní padlo meno Ronalda Riga, no nie je celkom jasné, v akej súvislosti.

13:42 – „Po tom, ako sa vražda prevalila, Szabó povedal, že bude treba niečo doplatiť. Peniaze som mal u seba doma, skryté spolu so zbraňami, asi štyritisíc eur ste mi zadržali. Z niečoho som splatil dlhy a z niečoho som žil,“ vysvetľuje M. Marček ďalej.

13:39 – „Raz bol so mnou na obhliadke aj Szabó, na obhliadky sme chodili aj s Andruskóom, ale ten s nami nebol. Iný dôvod chodiť do Veľkej Mače sme nemali,“ hovorí M. Marček. „Nevedel sa orientovať vo Veľkej Mači, tam sme mali problém, lebo tam kdesi chýbala nejaká tabuľa. My sme tú ulicu našli náhodou. Povedal, že nevie, kde sa to nachádza.“ T. Szabó sa pravdepodobne bude brániť tým, že mal vo Veľkej Mači vybavovať aj iné záležitosti.

13:32 – M. Marček hovorí o špecifických telefónoch, ktoré mali zaobstarané na účely vraždy. „Telefón, ktorý mal Szabó, sa našiel u neho doma, ja som svoj zničil, asi 22. februára,“ hovorí. Prokurátor sa pýta, či vedeli, prečo bolo potrebné zavraždiť J. Kuciaka? „Bolo mi povedané, že píše niečo, čo by nemal, ale nevedeli sme o ňom nič bližšie,“ hovorí M. Marček.

13:27 – „Nechali sme zbraň upravovať u pána Sehnala, ktorého sme museli oklamať, lebo to nechcel robiť. Hlaveň sme zahodili 21. februára 2018, teda hneď po vražde,“ hovorí M. Marček. Prokurátor sa pýta na úpravu streliva. M. Marček hovorí, že znižoval množstvo pušného prachu v nábojoch, aby znížil rýchlosť vystreleného náboja. Veľmi podrobne opisuje, ako manipuloval so strelivom.

13:23 – Výsluch M. Marčeka skáče cez rôzne témy, aktívne sa do výsluchu zapája aj predsedníčka senátu R. Sabová. Doteraz je výsluch vecný.

13:21 – „Keď sme dostali informácie o Kuciakovi, zhodli sme sa so Szabóom, že to musel vypracovať policajt, alebo niekto taký. Bolo vidieť, že to nerobil ten človek prvýkrát,“ hovorí M. Marček. Toto je dôležitá veta, pretože je známe, že M. Kočner si najal profesionálne komando na to, aby sledovalo novinárov, okrem iného aj J. Kuciaka.

13:19 – Kuciakovi rodičia počúvajú Marčekovu výpoveď v objatí. Zlaticu Kušnírovú upokojuje Silvia Molnárová.

13:14 – Prokurátor sa pýta M. Marčeka na okolnosti objednávky vraždy. Presné detaily si už nepamätá, rozpráva o spoločných stretnutiach Z. Andruskóa s T. Szabóom. „Zo začiatku mal byť pán Kuciak unesený a zavraždený tak, aby ho nikto nikde nenašiel. Szabó hovoril, že je nereálne niekoho niekam prevážať, tak sme to nechali tak. Táto debata sa odohrala po tom, keď sme vedeli, kde býva,“ dodal.

13:13 – Prokurátor sa pýta na spoluobžalovaných, kedy sa s nimi zoznámil a v akom pomere s nimi je. S T. Szabóom sú bratranci a Z. Andruskóa mu predstavil T. Szabó približne v polovici roka 2015. A. Zsuzsovú nepozná a M. Kočnera len z médií. „So Szabóom sme mali obchod s výživovými doplnkami,“ hovorí M. Marček. Z. Andruskó sa so T. Szabóom pozná z jeho pôsobenia na polícii. T. Szabó pracoval v minulosti ako policajt.

Kuciakova vražda: Zsuzsová si vo výpovediach odporuje. Kočner hovoriť odmietol

Obvinený Miroslav Marček priznal vinu Zdroj: TASR

13:09 – „Išli sme so samopalom od Andruskóa do Chotína. Povedali sme mu, že sú tam dve mŕtve osoby. On že dobre a skúsi vybaviť peniaze. V piatok 23. februára mi zavolal T. Szabó, dal mi o dvetisíc eur viac, ako som mal dostať. S tým som išiel domov. Bolo to 35-tisíc alebo 40-tisíc eur, už si presne nepamätám.“

13:07 – „Počkal som v letnej kuchynke, doma nebol nikto. Potom sa spolu pán Kuciak aj pani Kušnírová vrátili. Čakal som tam, kým sa naskytne príležitosť. Kušnírová išla na toaletu, vtedy som zaklopal na dvere. Zasiahol som Kuciaka vo dverách. Keď som bol v kuchynke, videl som, že bola na mieste mŕtva. V kuchynke sa zasekla zbraň, pre istotu som ju obtiahol. Po ceste von som ešte raz strelil pána Kuciaka. Potom som vyšiel, prezvonil som Szabóa. Nasadol som do auta, išli sme do Kollárova, zbavili sme sa munície, zbraní, tlmiča, zostalo len puzdro zbrane a zásobník,“ opisuje priebeh vraždy.

13:05 – M. Marček označil ďalších ľudí, ktorí pomáhali s úpravou zbrane. Vysvetlil, že prerábal muníciu. „Takto pripravení sme išli 19. februára do Veľkej Mače s tým, že vraždu vykonáme. Videl som, že sú v dome ďalšie postavy, tak sme išli preč. Vrátili sme sa až 21. februára,“ dodal.

13:04 – „Andruskó si koncom roka 2017 objednal u Szabóa, môjho bratranca, vraždu prokurátora Maroša Žilinku, a potom aj vraždu Jána Kuciaka. Podrobné údaje o Kuciakovi nám v januári povedal Andruskó. Obhliadku sme vykonali so Szabóom a Andruskóom vo februári v rôznych časoch,“ vysvetlil M. Marček.

13:02 – „Chcem sa poškodeným ospravedlniť za ujmu, ktorú sme im spôsobili. Som si vedomý toho, čo sme spôsobili. To, čo som videl v televízii, akú bolesť sme im spôsobili, ma prinútilo priznať sa,“ hovorí M. Marček.

12:59 – Okolo M. Marčeka stoja traja kukláči. Keďže sa pred prestávkou priznal k dvom vraždám, prísne bezpečnostné opatrenia sú celkom pochopiteľné. Prokurátor sa bude pýtať otázky ako prvý.

12:55 – Senát a obžalovaní sa opätovne stretli v pojednávacej miestnosti. Prokurátor začne vypočúvať prvých obžalovaných. Ako prvý pôjde vypovedať M. Marček. Zvyšní obvinení budú musieť opustiť pojednávaciu miestnosť, výsluchy spoluobžalovaných môžu sledovať až po tom, ako budú oni sami vypočutí.

11:55 – Súd prerušuje pojednávanie, nasleduje obedná prestávka. Pokračovať sa bude o 13:00, vypočutý bude M. Marček, po ňom by mal nasledovať T. Szabó.

11:51 – A. Zsuzová práve pred súdom vyhlásila, že žiada o vylúčenie D. Lipšica z konania. Dôvodom je, že jej komunikácia s D. Lipšicom, ktorú exminister vnútra odmieta, je pravá. Práve preto sa domnieva, že je voči nej zaujatý. D. Lipšic považuje námietku A. Zsuzsovej za absurdnú.

11:50 – M. Marček bude vypovedať, rovnako ako T. Szabó. Vypovedať chce aj A. Zsuzsová. Výhradu má k poradiu výsluchov, vypovedať chce až po výsluchu Z. Andruskóa.

11:48 – Súd chce ako prvého vypočuť M. Marčeka, po ňom T. Szabóa, následne A. Zsuzsovú a nakoniec M. Kočnera. R. Sabová sa obžalovaných pýta, či budú vo veci vypovedať, alebo využijú svoje právo o výpoveď odoprú. 

11:45 – Marčekovo priznanie neznamená, že sa nebude v jeho prípade konať už vôbec. Naďalej sa bude vykonávať dokazovanie v kvôli určeniu náhrady škody a kvôli určeniu výšky trestu. Pri M. Kočnerovi bude súd vykonávať dokazovanie ohľadom viny len vo veci vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej. K nej sa M. Kočner na súde nepriznal.

11:36 – Vzhľadom na to, že v procese vystupujú štyria obžalovaní, dvaja prokurátori a tri poškodené strany, formality, ktoré sa týkajú každého úkonu, aj priznania viny, trvajú pomerne dlhý čas. Zástupcovia poškodených súhlasia s priznaním M. Marčeka ku všetkým skutkom, aj s priznaním M. Kočnera vo veci nedovoleného ozbrojovania

11:30 – M. Marček sa okrem priznania k vražde J. Kuciaka a M. Kušnírovej priznal aj k vražde podnikateľa P. Molnára. M. Marček sa k tomu, že strieľal na J. Kuciaka a M. Kušnírovú, priznal už počas vyšetrovania.

11:29 – Prokurátor navrhuje, aby súd prijal priznanie M. Marčeka. Znamená to, že sa upustí od jeho výsluchu a o tom, či vraždu spáchal, alebo nespáchal, sa už nebude konať.

Kuciakova vražda: Zsuzsová si vo výpovediach odporuje. Kočner hovoriť odmietol

Obvinená Alena Zsuzsová Zdroj: TASR

11:27 – M. Marček hovorí, že sa priznal dobrovoľne a bez nátlaku. Nepopiera spáchanie žiadneho skutku, čo je neodvolateľné a nedá sa už nijakým spôsobom zvrátiť späť. Ide zatiaľ o najzásadnejšiu udalosť v pojednávaní.

11:23 – „Miroslav Marček vyhlásil, že je vinný zo spáchania všetkých skutkov uvedených v obžalobe, ktoré sa mu kladú za vinu,“ hovorí predsedníčka senátu R. Sabová. „Pripomínam vám poučenie o vašich právach a následne vám kladiem otázky: Rozumiete, čo tvorí podstatu skutku? Boli ste poučení o svojich právach, mohli ste sa radiť s obhajcom?“ M. Marček odpovedá áno.

11:19 – A. Zsuzsová vyhlásila, že je nevinná, T. Szabó nedal žiadne vyjadrenie. M. Marček vyhlásil, že vo vybraných bodoch obžaloby, okrem iného aj vo veci vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej, je vinný. M. Kočner hovorí, že je vinný vo veci nedovoleného ozbrojovania.

11:06 – Nasleduje poučenie obžalovaných pred výsluchom. Znamená to, že po prvý raz budú obžalovaní verejne hovoriť o okolnostiach, ktoré súvisa s vraždami.

11:00 – Obžalovaní už sú späť v pojednávacej miestnosti, pokračuje sa ďalej. Slovo si vypýtal R. Kvasnica a hovorí, že M. Kočner disponuje zmenkami voči spoločnosti Penta Holding vo výške asi 12 miliónov eur. „Ide asi o 24 zmeniek, náš návrh je, aby súd rozhodnutím zaistil tieto cenné papiere tak, že Pente zakáže vyplácať sumy z týchto zmeniek,“ hovorí R. Kvasnica.

Kuciakova vražda: Zsuzsová si vo výpovediach odporuje. Kočner hovoriť odmietol

Obvinený Marian Kočner Zdroj: TASR

10:40 – Súd prerušuje hlavné pojednávanie.

10:36 – K slovu sa dostáva zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. Rovnako oznamuje, že jeho klientka žiada náhradu nemajetkovej ujmy vo výške milión eur. Rovnako si náhradu nemajetkovej ujmy od M. Marčeka a T. Szabóa žiada aj sestra zavraždeného podnikateľa P. Molnára, Silvia.

10:29 – Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic hovorí, že Kuciakovci si budú uplatňovať majetkovú aj nemajetkovú ujmu. Sčasti sa vo svojej reči venuje aj vyjadreniam obhajcov obžalovaných. „Motívom vraždy bola investigatívna práca Jána Kuciaka, v ktorej mapoval prepojenia oligarchov na politiku. Pre jeho prácu bol zavraždený,“ hovorí D. Lipšic. Navrhuje súdu, aby zaviazal obžalovaných zaplatiť poškodeným nemajetkovú ujmu 500-tisíc eur každému poškodenému.

10:22 – Obhajca M. Marčeka nevyužil priestor na to, aby sa k obžalobe vyjadril. Marek Para, obhajca M. Kočnera, znova nedokáže zapnúť mikrofón. Rovnaký problém mal aj v polovici decembra na predbežnom prejednaní obžaloby. Musela mu pomôcť zamestnankyňa súdu. M. Para mal veľmi krátky prejav. Opätovne sa vyjadruje k Z. Andruskóovi, spochybňuje jeho dôveryhodnosť.

10:13 – Ivana Kochanská, obhajkyňa T. Szabóa, hovorí, že jej klient sa necíti vinný v prípade žiadnej vraždy. Sústredí sa na to, že pri vražde J. Kuciaka a M. Kušnírovej nebol. Podľa prokuratúry mal robiť šoféra. Už skôr na verejnosť prenikli informácie o tom, že T. Szabó tvrdí, že J. Kuciaka mali len zbiť, no keď prišli, bol už mŕtvy.

10:10 – Obhajcovia obžalovaných sa vo svojich rečiach sústredia na jedného z najdôležitejších svedkov prokuratúry, Zoltána Andruskóa. Spochybňujú jeho výpovede, tvrdia, že si protirečí a upozorňujú na to, že svoju výpoveď v priebehu vyšetrovania menil.

10:03 – Alena Vestenická, obhajkyňa A. Zsuzsovej, kritizuje fakt, že vyšetrovanie nezabezpečilo žiaden priamy dôkaz, že A. Zsuzsová prijala od M. Kočnera objednávku vraždy. To je síce pravda, no na preukázanie viny nie je nevyhnutné potrebné zaistiť len priamy dôkaz, ako napríklad videozáznam či zvukovú nahrávku. Silnú váhu má aj viac na seba nadväzujúcich nepriamych dôkazov, ako napríklad svedecké výpovede, konanie obžalovaných, návštevy bánk, spoločné stretnutia a podobne.

10:01 – Obhajcovia obžalovaných teraz dostávajú priestor na to, aby sa vyjadrili k textu obžaloby. Obhajkyňa A. Zsuzsovej hovorí, že obžaloba je svojvoľná. Naznačuje, že za všetkým je „štvavá mediálna kampaň“ voči nej a ostatným obžalovaným. Jej stanovisko však v tomto okamihu nemá veľký zmysel, keďže súd už obžalobu prijal, teda ju za svojvoľnú a vymyslenú nepovažuje.

9:59 – Kým obžalovaní žiadne emócie neprejavujú, rodina J. Kuciaka, M. Kušnírovej a P. Molnára sa nedokáže ubrániť slzám.

Kuciakova vražda: Zsuzsová si vo výpovediach odporuje. Kočner hovoriť odmietol

Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej, a rodičia zavraždeného novinára Jozef Kuciak (druhý sprava) a Jana Kuciaková (vpravo) Zdroj: TASR

9:56 – Prokurátor číta právnu kvalifikáciu skutkov, teda názvy trestných činov, ktoré podľa neho obžalovaní spáchali. O chvíľu by sa malo čítanie obžaloby skončiť.

9:51 – T. Szabó a M. Marček z úst prokurátora počúvajú opis druhej vraždy, z ktorej sú obžalovaní. Ide o vraždu podnikateľa P. Molnára z roku 2016. Obaja pozerajú do zeme, ale inak nereagujú.

9:47 – Po prvý raz v pojednávacej miestnosti prebieha striedanie kukláčov. Menia sa približne každých 45 minút kvôli tomu, aby si oddýchli. Okrem iného majú na sebe nepriestrelnú vestu, ktorá váži 20 kilogramov. V takých podmienkach sa dá koncentrácia udržať len veľmi ťažko.

9:37 – Ako vyzerá obžaloba, si môžete podrobnejšie prečítať v článku Keď zistili, čo vražda vyvolala, spanikárili a vypýtali si viac.

9:34 – Prokurátor aj všetci obžalovaní odmietli možnosť uzavrieť dohodu o vine a treste. Prokurátor prechádza k prednesu obžaloby.

9:32 – Ružena Sabová opätovne ponúka obžalovaným možnosť dohodnúť sa na vine a treste. Upozorňuje ich, že im hrozí 25 rokov až doživotie. Pri predbežnom prejednaní obžaloby dohodu všetci štyria obžalovaní odmietli.

9:15 – Predsedníčka senátu práve oznamuje, že M. Kočner má ustanovenú aj náhradnú obhajkyňu. Jeho riadnemu obhajcovi Marekovi Parovi hrozí, že mu pozastavia členstvo v advokátskej komore. V takom prípade by ho nemohol ďalej obhajovať. Kočnerovou náhradnou obhajkyňou je Natália Trubanová, dcéra predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana.

Kuciakova vražda: Zsuzsová si vo výpovediach odporuje. Kočner hovoriť odmietol

Obvinená Alena Zsuzsová Zdroj: TASR

9:11 – Okrem iných sa na pojednávaní zúčastňuje aj aktivista a umelec Peter Kalmus. Miestnosť stráži celkovo desať kukláčov. Vedľa A. Zsuzsovej sedí len jeden, zvyšní majú pri sebe dvoch. Ostatní kukláči sú rozmiestnení na strane obžalovaných.

9:04 – Predsedníčku senátu Ruženu Sabovú je veľmi slabo počuť. Pojednávanie sa začína formalitami, poučením a upozorneniami.

8:58 – Obžalovaní prišli do pojednávacej miestnosti. A. Zsuzsová si zakrývala tvár, ale počas pojednávania sa už neodvracia od verejnosti. Ostatní obžalovaní pôsobia pokojne.

8:35 – Hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková novinárov poučila o tom, ako sa treba správať v pojednávacej miestnosti. Je potrebné mať vypnuté zvonenie a postaviť sa v okamihu, ako vstúpia sudcovia. Nesmú sa snímať ich tváre, ani tvár prokurátora Vladimíra Turana.

8:23 – Medzi fotografmi a kameramanmi začína prebiehať súboj o najstrategickejšie miesta. Času na snímanie obžalovaných nebude veľa. „Keď vystúpiš posledný z lietadla, pôjdeš ako prvý z toho autobusu. Tak treba rozmýšľať aj tu,“ hovorí jeden z kameramanov, ktorý sa takticky drží mimo dverí.

Kuciakova vražda: Zsuzsová si vo výpovediach odporuje. Kočner hovoriť odmietol

Zdroj: Peter Kapitán

8:18 – Na súde sú už všetci štyria obžalovaní, M. Kočner, A. Zsuzsová, M. Marček a T. Szabó. Zoltán Andruskó bol vylúčený na samostatné konanie a so súdom sa výmenou za priznanie a svedectvo dohodol na 15-ročnom treste.

8:00 – Hodinu pred začiatkom hlavného pojednávania je miestnosť pre novinárov zaplnená. Musia čakať mimo pojednávacej miestnosti, do ktorej sa zmestí 120 ľudí. Pravdepodobne budú všetky miesta plné.

Retrospektíva:

T. Szabó, M. Marček, A. Zsuzsová, no najmä M. Kočner. Štyri mená, ktoré sú už teraz súčasťou histórie. Ľudia, ktorí zásadným spôsobom ovplyvnili vývoj udalostí na Slovensku.

Je pondelok, 26. februára 2018. Skoro ráno sa začne šíriť správa, pri ktorej sa zatajuje dych. Zavraždili investigatívneho novinára J. Kuciaka a jeho snúbenicu M. Kušnírovú. Po počiatočnom šoku sa v spoločnosti do popredia dostáva hnev. Námestia zaplnili desaťtisíce ľudí, ktorí žiadali zmenu.

Najskôr odišiel minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru, neskôr padla celá vláda na čele s Robertom Ficom. Do profesijného dôchodku išiel aj policajný prezident Tibor Gašpar. Napriek podozreniam, že viac ako spravodlivosti T. Gašpar slúžil svojej rodine a kamarátom, polícii sa darilo hýbať vo vyšetrovaní.

Do pol roka mala podozrivých vykonávateľov a sprostredkovateľov, o rok obvinila aj podozrivého objednávateľa. Neprešli ani dva roky a všetci piati obvinení sa postavili pred súd.

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril v pondelok 13. januára hlavné pojednávanie vo veci vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej, TREND ho sleduje online.