Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel v sobotu odsúdil „lživú rétoriku" o nepokojoch a protivládnych protestoch v jeho krajine. Povedal to na zhromaždení tisícov svojich podporovateľov v metropole Havana, kde bol prítomný aj exprezident Raúl Castro, informovala tlačová agentúra AFP.

„To, čo svet hovorí o Kube, je klamstvo," povedal Díaz-Canel. Zároveň odsúdil šírenie „falšovaných fotografií" na sociálnych sieťach, ktoré „podnecujú a oslavujú násilnosti a ničenie majetku".

Prezident verejne vystúpil šesť dní po historických demonštráciách proti komunistickej vláde na ostrove v Karibiku.

Protesty na Kube
Neprehliadnite

Na Kube protestovali tisíce ľudí voči komunistickej vláde, USA varovali pred represiou

Protesty Kubáncov vypukli z dôvodu najhoršej ekonomickej krízy za celé desaťročia. Zahynul na nich jeden človek a viac ako 100 ľudí bolo zatknutých, vrátane nezávislých novinárov a opozičných aktivistov. „Sociálne siete sú zaplavené nenávisťou," tvrdil prezident.

Kuba po vypuknutí bezprecedentných protestov minulý víkend odstavila v nedeľu internet na tri dni. Prístup naň obnovila v stredu, ale sociálne siete a odkazové aplikácie ako Facebook, WhatsApp a Twitter zostali na sieťach 3G a 4G zablokované.

Sociálne siete sú jediný spôsob, ako sa Kubánci môžu dostať k nezávislým médiám, a aplikácie na posielanie odkazov sú ich hlavným prostriedkom na dorozumievanie.

Díaz-Canel, ktorý obvinil Spojené štáty z vyprovokovania protestov, vyhlásil, že „lži" neboli povedané „náhodou ani omylom; všetko je to chladná vypočítavosť z manuálu o nekonvenčnej vojne".

EBE 7 archív Havana - Kubánska vláda v pondelok oznámila, že jej vakcína proti ochoreniu COVID-19 s názvom Abdala má po troch dávkach účinnosť 92,28 percenta. Podrobnosti o klinických skúškach však vláda tejto ostrovnej krajiny neposkytla. Na snímke Eusebio Torres čaká na očkovanie vakcínou Abdala COVID-19 v nemocnici Gustava Aldereguia v kubánskom Cienfuegose v nedeľu 30. mája 2021. FOTO TASR/AP


Eusebio Torres waits to be vaccinated as a nurse prepares the dose of the Cuban Abdala COVID-19 va
Neprehliadnite

Kuba oznámila, že jej vakcína Abdala má vyše 92-percentnú účinnosť

„Sme zrodení pre víťazstvo, nie pre porážku!" skandoval dav na zhromaždení, ktoré sa konalo na svitaní na Malecóne, slávnej prímorskej promenáde v Havane.

Závažný rozsah protestov donútil aj 90-ročného Castra narušiť svoj odpočinok na dôchodku.

Krátko pred začiatkom zhromaždenia zatkla polícia muža, ktorý kričal „Patria y Vida" (Vlasť a život) - je to názov rapovej protestnej skladby, ktorá sa stala hymnou protivládnych demonštrantov. Uviedli to novinári agentúry AFP , ktorí boli svedkami incidentu.

Granma, oficiálny denník komunistickej strany, napísal, že podobné zhromaždenia boli zvolané aj v ďalších kubánskych mestách.