Na kubánskych komunistov narastá tlak, aby v krajine zaviedli odvážnejšie reformy v prospech trhového hospodárstva. Tamojšia ekonomika čelí rozsiahlej kríze a má problémy s dodávkami základného tovaru, uviedla agentúra Reuters. Od piatku do pondelka bude zasadať snem tamojšej komunistickej strany, ktorá má na karibskom ostrove stále mocenský monopol. Jej vedenia sa má kvôli vysokému veku vzdať Raúl Castro, brat dlhoročného vodcu Fidela Castra.

Očakáva sa, že novým generálnym tajomníkom sa stane súčasný prezident Miguel Díaz-Canel. Podľa predsedu podnikateľského združenia Cuba Study Group Carlosa Saladrigasa by jeho zvolenie mohlo viesť k rozsiahlejším reformám. „Ak by bol zvolený niekto iný, napríklad zo starej gardy, tak by to ukazovalo na pokračujúce ekonomickú stagnáciu," uviedol Saladrigas.

WA 5 Havana  - Americká (vľavo) a kubánska vlajka sú vyvesené spolu so starším typom  fotoaparátu v Havane v pondelok 11. januára 2021. Spojené štáty opäť zaradia Kubu na zoznam krajín podporujúcich terorizmus, oznámil v pondelok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.Kuba bola na zozname od roku 1982 do roku 2015, keď ju zo zoznamu vyradil vtedajší prezident Barack Obama. Počas jeho vlády došlo k obnoveniu kubánsko-amerických diplomatických vzťahov, obe krajiny dokonca na území tej dru
Neprehliadnite

EÚ si predvoláva svojho veľvyslanca na Kube, aby vysvetlil list Bidenovi

Díaz-Canel je považovaný za stúpenca reforiem. Sám uviedol, že je potrebné „zaviesť čokoľvek, čo podporí výrobu". „Ľud očakáva od strany konkrétnejšie akciu a výsledky," uviedol tento mesiac kubánsky premiér Manuel Marrero.

V posledných mesiacoch Kuba prijala dve významné reformy. Povolila vo viacerých odvetviach malé súkromné ​​podnikanie a vykonala menovú reformu, vďaka ktorej zanikol súbeh dvoch mien na ostrove - pesa a konvertibilného pesa. Ekonómovia očakávajú, že tento krok vyvolá silnú infláciu. V roku 2020 však kubánska ekonomika výrazne klesla, a to o 11 percent. Na ostrov dolieha epidémia Covidu-19, ktorá znížila príjmy z cestovného ruchu, americké sankcie aj hospodárske problémy spriatelených štátov.

KK30 Havana - Vedkyňa pracuje na vývoji experimentálnej vakcíny Abdala proti ochoreniu Covid-19, v Centre pre genetické inžinierstvo a biotechnológiu 25. februára 2021 v Havane. FOTO TASR/AP
A scientist works on the development of Abdala, an experimental vaccine for COVID-19, at the Center for Genetic Engineering and Biotechnology (CIGB) in Havana, Cuba, Thursday, Feb. 25, 2021. (AP Photo/Ramon Espinosa)
Neprehliadnite

Kuba v rámci testov svojej vakcíny zaočkuje zdravotníkov

Mnoho expertov sa však domnieva, že dosah už zavedených reforiem bol obmedzený skostnateným a byrokratickým fungovaním kubánskej štátnej moci. „Kubánska vláda zatiaľ urobila vo všetkých oblastiach len malé krôčiky a musia preukázať väčšiu iniciatívu," uviedol bádateľ John Kirk z univerzity v kanadskom Dalhousie. Podľa neho tamojšie vedenie musí schváliť ešte väčšie uvoľnenie regulácie v oblasti súkromného podnikania, poľnohospodárstva a zahraničných investícií.

S tým súhlasí aj jeden európsky investor, ktorý dlhodobo pôsobí na Kube. Kubánska ekonomika potrebuje zvýšiť konkurencieschopnosť, posilniť prítomnosť malých a stredných podnikov a liberalizovať poľnohospodárstvo, povedal pod podmienkou anonymity agentúre Reuters.