Kuba od štvrtka zatvára školy, bary a reštaurácie a zastaví aj všetku nočnú verejnú dopravu. Dôvodom je prudký nárast prípadov nákazy koronavírusom, oznámila vláda. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Nové opatrenia prichádzajú po tom, čo zdravotnícke úrady hlásili v stredu 550 nových prípadov nákazy za posledných 24 hodín. Ostrovná krajina zaznamenala celkovo vyše 16- tisíc infikovaných a 158 úmrtí na ochorenie Covid-19.

KK35 Havana - Ľudia s ochrannými rúškami čakajú v rade pred obchodom s potravinami v Havane 19. mája 2020. Kuba za uplynulý týždeň nezaznamenala ani jedno úmrtie na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu. Oznámili to v stredu 20. mája 2020 tamojší zdravotnícki predstavitelia s tým, že naďalej klesá aj počet potvrdených prípadov nákazy. FOTO TASR/AP
People wearing face masks amid the spread of the new coronavirus visit while waiting to enter a government-run food store in Hava
Neprehliadnite

Kuba ohlásila menovú reformu, skončí konvertibilné peso

Podľa prísnejších opatrení si môžu ľudia z reštaurácií iba vziať jedlo domov alebo dať si ho doručiť donáškovou službou. Všetka verejná doprava sa zastaví vždy o 21.00 h. Každý, kto nebude dodržiavať pravidlá, dostane „ťažké pokuty", napísali štátne noviny Tribuna de la Habana. Ministerka školstva Ena Elsa Velázquezová na Twitteri zároveň uviedla, že vyučovacie hodiny budú od nasledujúceho týždňa vysielané v televízii. Z opatrení bol vyškrtnutý celkový zákaz verejnej dopravy, ako aj obmedzenia pohybu vozidiel a ľudí od 21.00 h do 05.00 h, hoci najprv ich štátne médiá ohlasovali.

Školy v kubánskom hlavnom meste Havana boli vlani zatvorené od polovice marca do októbra, pričom vo zvyšku krajiny ich znovu otvorili v septembri, keď sa zdalo, že sa epidémia koronavírusu spomaľuje. Krajina s 11,2 milióna obyvateľov začala znovu otvárať ekonomiku a približne v rovnakom čase aj svoje hranice, ale po vianočných sviatkoch zaznamenáva rekordné čísla nakazených.