Kubánska vláda v piatok schválila zákon, ktorý povoľuje zakladanie malých a stredných podnikov. Ako v sobotu informovala agentúra AFP, ide o zásadný posun v krajine ovládanej komunistami, kde sú štandardom štátne podniky.

Táto zmena nastáva takmer mesiac po tom, čo tisíce Kubáncov vyšli do ulíc a sťažovali sa na vysoké ceny a nedostatok potravín. Šlo o najväčšie demonštrácie, aké Kuba zažila od revolúcie, ktorá v roku 1959 priviedla k moci Fidela Castra.

Pri týchto protestoch, o ktorých vláda tvrdila, že ich vyprovokovali Spojené štáty, prišiel o život najmenej jeden človek a stovky ďalších boli zatknuté.

Protesty na Kube
Neprehliadnite

Na Kube protestovali tisíce ľudí voči komunistickej vláde, USA varovali pred represiou

Kubánska vláda v posledných mesiacoch urýchlila reformy s cieľom modernizovať ekonomiku a zastaviť najväčšiu hospodársku krízu za posledných 30 rokov.

Táto kríza je sčasti dôsledkom sankcií USA, chronický nedostatok potravín, elektriny a liekov sa však zhoršil počas pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2, dodala AFP.

Pod tlakom hospodárskej krízy sa kubánska vláda vo februári rozhodla otvoriť väčšinu kontrolovanej ekonomiky novovznikajúcemu súkromnému sektoru, avšak s výnimkou kľúčových oblastí, akými sú zdravotníctvo, médiá a vzdelávanie. Živnostníkom bolo umožnené podnikať v asi 2-tisíc odboroch.

Odhaduje sa, že v súkromnom sektore na Kube pracuje asi 600-tisíc Kubáncov, čo je asi 13 percent pracovnej sily. Títo takzvaní „cuentapropistas" však požadovali právny rámec, ktorý by ich podnikanie výslovne umožňoval a povoľoval.

Zakladanie malých a stredných podnikov povolila v piatok Štátna rada, na ktorej sa prostredníctvom videokonferencie zúčastnil aj prezident Miguel Díaz-Canel.

Kubánsky viceprezident Miguel Díaz-Canel čaká na odovzdanie svojho hlasu vo voľbách do parlamentu 11. marca 2018 v Santa Clare. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

To, čo svet hovorí o nepokojoch, sú lži. Fotky sú tiež lživé, vyhlásil prezident Kuby

AFP pripomenula, že predseda kubánskej vlády Manuel Marrero Cruz už v júni varoval, že rozšírenie štátom povolených súkromných podnikateľských aktivít nemôže zájsť príliš ďaleko, „pretože existujú limity, ktoré nemožno prekročiť".

Oniel Díaz, konzultant špecializujúci sa na rozvoj podnikania na Kube, však uviedol, že nový zákon o malých a stredných podnikoch aj tak predstavuje zlom, na ktorý mnoho Kubáncov roky netrpezlivo čakalo.

„Pre kubánsku ekonomiku ... to predstavuje obrovský krok, ktorý bude mať v strednodobom a dlhodobom horizonte dôsledky na rekonfiguráciu národného hospodárstva," povedal Díaz pre agentúru AFP.