Kubánska vláda v pondelok oznámila, že jej vakcína proti ochoreniu Covid-19 s názvom Abdala má po troch dávkach účinnosť 92,28 percenta. Informovali o tom v utorok agentúry AP a AFP. Abdala je jednou z očkovacích látok, ktoré Kuba vyvíja. Havana nedávno oznámila, že jej vakcína s názvom Soberana 2 má po podaní dvoch dávok 62-percentnú účinnosť.

KK30 Havana - Vedkyňa pracuje na vývoji experimentálnej vakcíny Abdala proti ochoreniu Covid-19, v Centre pre genetické inžinierstvo a biotechnológiu 25. februára 2021 v Havane. FOTO TASR/AP
A scientist works on the development of Abdala, an experimental vaccine for COVID-19, at the Center for Genetic Engineering and Biotechnology (CIGB) in Havana, Cuba, Thursday, Feb. 25, 2021. (AP Photo/Ramon Espinosa)
Neprehliadnite

Kuba v rámci testov svojej vakcíny zaočkuje zdravotníkov

Kuba nebola pandémiou koronavírusového ochorenia Covid-19 dosiaľ veľmi postihnutá, no nedávno zaznamenala nárast v počte infikovaných. V pondelok úrady hlásili 1 561 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín. Celkovo tak v krajine evidujú vyše 169-tisíc potvrdených prípadov nákazy a 1 170 súvisiacich úmrtí.

Pod tlakom amerických sankcií začala Kuba ešte v 80. rokoch vyvíjať svoje vlastné vakcíny. Takmer 80 percent kubánskych vakcín sa vyrába miestne, pričom Kuba momentálne pracuje na piatich protikoronavírusových vakcínach.