Kuba od 1. januára budúceho roka výrazne zmení svoj existujúci menový systém. Menovú reformu ohlásil kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel, píšu dnes svetové agentúry. Zmena systému zrejme povedie k devalvácii kubánskej meny, čo bude prvýkrát od roku 1959. Vláda ohlásila, že má v budúcom roku v úmysle výrazne zvýšiť platy, pretože očakáva silný rast cien.

„Myslíme si, že sú naplnené podmienky, aby sme mohli oznámiť začiatok tejto reformy od 1. januára," uviedol kubánsky prezident. Reforma počíta so zrušením jednej z dvoch miestnych oficiálnych mien - konvertibilného pesa. Zachované bude iba peso, ktoré má ale pre domácnosti mnohonásobne nižšiu hodnotu ako konvertibilné peso.

Vydávanie jedál a obeda v hoteli Lux v Banskej Bystrici
Neprehliadnite

Priemerná mzda v októbri 2020 klesla len v ubytovaní a v stavebníctve

Kubánsky režim menovú reformu opakovane odkladal a vyčkával na priaznivejší ekonomický kontext. Nakoniec ale reforma prichádza v čase, keď sa očakáva výrazný prepad hospodárstva. Hospodárska komisia OSN pre Latinskú Ameriku a Karibik (Cepal) očakáva, že tento rok kubánska ekonomika klesne o osem percent. Na ostrovný štát doliehajú dopady pandémie Covidu-19, aj amerického embarga.

Po spustení menovej reformy sa očakáva devalvácia kubánskeho pesa. Ekonómovia očakávajú v budúcom roku trojcifernú mieru inflácie. S vysokým rastom cien počíta aj vláda, ktorá sľúbila, že výrazne zvýši platy. Menová reforma by ale mala urobiť Kubu atraktívnejšiu v očiach zahraničných investorov, píše agentúra AFP. Na Kube v súčasnosti platí komplikovaný systém dvoch miestnych oficiálnych mien - pesa a konvertibilného pesa, ktoré je naviazané na dolár. Podmienky, za ktorých je možné vymieňať obe meny, sa líši podľa toho, kto peniaze drží. Kurz konvertibilného pesa je pre štátne podniky stanovený v pomere jedna ku jednej, ale pre verejnosť sa mení za 24 pesos v prípade nákupu a 25 pesos v prípade predaja.