Očakáva sa, že otázka toho, či Ukrajine udeliť štatút kandidátskej krajiny – prvý krok na dlhej ceste k členstvu v EÚ – bude na programe lídrov členských štátov ešte predtým, ako sa 1. júla skončí francúzske predsedníctvo Rady EÚ, píše Euractiv.

No zatiaľ sa dosiahla len malá zhoda, pokiaľ ide o to, ako by mal vyzerať prvý krok Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zašiel dokonca tak ďaleko, že sa vyjadril, že Ukrajina nepotrebuje žiadne alternatívy ku kandidatúre. „Nepotrebujeme kompromisy,“ povedal Zelenskyj novinárom minulý týždeň v Kyjeve počas spoločnej tlačovej konferencie s portugalským premiérom Antoniom Costom.

Podpora naprieč EÚ

Euractiv konštatuje, že slov podpory pre budúcnosť Ukrajiny v EÚ je dostatok, štatút kandidátskej krajiny sa často pletie s plným členstvom, komentáre vyjadrujúce podporu sa vyhýbajú zmienkam o časovej osi a pribúdajú varovania týkajúce sa preskakovania častí labyrintu EÚ v oblasti politiky rozširovania.

Euractiv uverejnil mapu, ktorá znázorňuje to, ktoré hlavné mestá sú v bezprostrednej budúcnosti pripravené bezpodmienečne podporiť udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Kyjevu.

Iba osem krajín vyjadruje bezpodmienečnú podporu (žltá farba).

Krajiny, ktorých podpora udeleniu štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine závisí od kladného hodnotenia Komisie (napr. Španielsko) sú na mape označené ako „váhajúce“ (modrá farba).

Podobná logika sa uplatnila pre krajiny, ktoré v princípe podporujú štatút kandidátskej krajiny, no váhajú mu prideliť časovú lehotu, akou je napríklad koniec júna (napr. Portugalsko).

Slovinsko a Maďarsko podporili udelenie štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine hneď, ako to bude možné, už na začiatku vojny. Odvtedy však v Ľubľane prebehli voľby a došlo k zmene vlády, takže súčasný postoj Slovinska je nejasný. Platí to aj v prípade Maďarska, kde dôvodom nejasného postoja sú napäté vzťahy medzi Budapešťou a Kyjevom (fialová farba).

Ďalšie dôležité správy

PK 31 Vilnius - Na snímke holandský premiér Mark Rutte odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie s litovským prezidentom Gitanasom Nausedom v Prezidentskom paláci vo Vilniuse v pondelok 21. marca 2022. FOTO TASR/AP

Dutch Prime Minister Mark Rutte speaks during a joint media conference with Lithuanian President Gitanas Nauseda at the Presidential palace in Vilnius, Lithuania, Monday, March 21, 2022. (AP Photo/Mindaugas Kulbis)
Neprehliadnite

Ukrajina tak skoro štatút kandidátskej krajiny nezíska, nebolo by to fér, tvrdí Rutte