O necelé tri týždne sa začne vypočúvanie kandidátov na členov Európskej komisie, nazývané familiárne ako grilovanie. Europoslanci si totiž vychutnávajú jednu zo svojich najsilnejších kompetencií, keď môžu naozaj ukázať svoj politický výtlak.

Každý nádejný eurokomisár musí zhruba tri hodiny odpovedať na ich otázky, ktoré do detailov riešia odborné i osobnostné predpoklady kandidáta na danú funkciu.

Europoslanci síce nemôžu neschváliť individuálne niektorého z uchádzačov, ale môžu vyvinúť tlak na predsedníčku Európskej komisie, aby ho spolu s jeho členským štátom vymenila za vhodnejšieho kandidáta. V opačnom prípade by totiž Európsky parlament mohol v hlasovaní odmietnuť Komisiu ako celok.

M. Šefčovič má v novej Komisii získať pomerne nevýrazné portfólio medziinštitucionálnych vzťahov a zároveň má byť opäť podpredsedom Komisie. Rovnaký post už v minulosti zastával a má so štrasburgským grilovaním značné skúsenosti. Naposledy v roku 2014 dostával v zásade len odborné otázky z oblasti energetiky, dopravy i vesmírneho programu EÚ. Tento rok to bude iné.

Zdroje z prostredia Európskeho parlamentu avizujú, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa