Kto môže za grécky megadlh? Že vraj nemeckí vojaci

Porada financministra Janisa Varoufakisa (vľavo) s ministrom zdravotníctva Panagiotisom Kouroublisom o dlhovej chorobe. Zdroj: SITA/AP

Emotívna kampaň, ktorá žiada vojnové odškodnenie, sa v Grécku vedie už niekoľko desaťročí a živí ju nielen vláda, ale aj občania. Grécko však doteraz nedokázalo vyčísliť celkové nároky.

A. Tsipras obviňuje Nemecko za utrpenie, ktorému musia Gréci čeliť v nadväznosti na rokovania medzi Gréckom a jeho medzinárodnými veriteľmi v súvislosti so splácaním úverov na krytie astronomického štátneho dlhu.

Výbor v gréckom parlamente, ktorý vznikol len pred niekoľkými dňami, sa zaoberá aj otázkou splatenia takzvanej okupačnej pôžičky, ktorú bezúročne získalo nacistické Nemecko od gréckej centrálnej banky. Podľa D. Mardasa je jej dnešná hodnota 10,3 miliardy eur.

Nemecko akékoľvek snahy o odškodnenie odmieta s tým, že svoje záväzky v minulosti už splnilo. Napríklad v roku 1960 zaplatilo Grécku 115 miliónov nemeckých mariek (v súčasnosti 60 miliónov eur). Súčasné požiadavky ľavicovej gréckej vlády sú podľa nemeckej vlády len snahou odpútať pozornosť od vážnych finančných problémov, ktoré si krajina spôsobila sama.