Profesor ekonómie Tyler Cowen prišiel s komentárom, v ktorom sa snaží vyvrátiť názor ľudí týkajúci sa neochoty rodenia detí do nášho sveta s bezútešnou klimatickou budúcnosťou. Hoci tvrdí, že strach z klimatických zmien je opodstatnený, pocit viny rodičov, že na otepľujúcu sa planétu privedú svoje deti, ktoré svojou prítomnosťou situáciu ešte zhoršia, už namieste nie je.

Ako vysvetľuje, deti môžu byť s väčšou pravdepodobnosťou súčasťou riešenia tohto problému. Tým, že obyvatelia krajiny porodia viac detí, zvyšuje sa v danej krajine ľudský kapitál a zároveň aj šanca na objavenie nových technologických inovácií. Aj keď sa z dieťaťa nestane práve vedecký výskumník alebo environmentálny génius, nové ľudské prírastky pomáhajú vytvárať väčšie trhy pre inovácie.

Zároveň tým, že existuje čoraz viac detí, zvyšuje sa dopyt po náprave klimatických zmien. Spoločnosti vyvíjajú a vylepšujú technológiu elektromobilov a solárnych panelov a vkladajú do nej peniaze v nádeji, že v budúcnosti predajú veľa týchto jednotiek – práve deťom, ktoré sa rodia alebo sa ešte majú narodiť.

Rovnako existuje vysoká pravdepodobnosť, že deti ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí a sú kvôli nemu znepokojení, zdedia podobné obavy a budú sa aktívne snažiť riešiť environmentálne problémy.

Rovnaké jedlo každý deň

Existujú ľudia, ktorí sú schopní 25 rokov

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa