Bilancia tragickej nehody nákladného automobilu a medzimestského spoja spoločnosti Arriva je už známa. Jasné ale nie sú okolnosti, za akých k nehode došlo. Ministerka vnútra Denisa Saková hovorí o chybe vodiča v dôsledku preťaženia vozidla, špekuluje sa aj o tom, že vodič nákladného auta sa počas zjazdu z kopca naťahoval po telefón a nevenoval sa dostatočne riadeniu.

Ak je už raz nákladné auto nestabilné, „ukočírovať“ ho aj na rovnej ceste môže byť problém. Rovnako tomu bolo aj pri stredajšej nehode pri obci Malanta neďaleko Nitry, kedy neovládateľné auto celú jednu stranu autobusu doslova rozpáralo. Cestujúci, ktorí sedeli na zasiahnutej strane, mali malú šancu na prežitie.

Preťažovanie áut bolo bežné

O kontrolu toho, či sa nákladné autá po cestách pohybujú naložené tak, ako určuje legislatíva, dozerá polícia. Ani pravidelné kontroly ale nezaručujú, že všetky nákladné autá jazdia podľa platných predpisov zákonov o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. „Bohužiaľ sa nájdu aj prípady, kedy sa pravidlá porušujú. Ide však o zlyhanie jednotlivca, respektíve spoločnosti, ktorá zodpovedá za nakladanie tovaru,“ povedala pre TREND Martina Baumann, hovorkyňa Združenia cestných dopravcov ČESMAD.

Zvýšenú mieru kontroly pre TREND potvrdili aj ľudia, ktorí sa profesiou vodiča živia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa