Kočnerov historický kalendár je (ne)prekvapivo bohatý. Jeho meno sa objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch, sám však prepojenia na podsvetie odmieta. Tesne pred prelomovými voľbami v roku 1998 ako jeden zo zástupcov firmy Gamatex obsadil televíziu Markíza. Šéfoval jej vtedy jeho bývalý spolužiak Pavol Rusko. Neskôr si s ním účty vybavoval, keď bol P. Rusko ministrom hospodárstva, a M. Kočner kúpil pozemky pri Žiline, na ktorých mal vyrásť závod automobilky Kia. Slovenskému pozemkovému fondu ich napokon predal a zarobil na tom.

Okolo politiky

K politike a najmä politikom mal vždy blízko, nech už z akejkoľvek pozície. Koncom roku 2006 kandidoval neúspešne za primátora Bratislavy. Začiatkom roku 2012, opäť tesne pred voľbami, tentoraz predčasnými a parlamentnými, zas vyšla na povrch kontroverzná SMS komunikácia medzi podnikateľom a šéfom SaS Richardom Sulíkom. Neskôr pribudlo aj video.

Už po predčasných voľbách, v apríli 2012, odchádzajúci minister vnútra D. Lipšic upozornil na dva sporné prevody na účty tohto podnikateľa v Privatbanke, ktorú ovláda finančná skupina Penta. Prevody mala preverovať v rovnakom roku polícia, banka ich nenahlásila s odôvodnením, že podľa jej interných pravidiel a hodnotení nešlo o neobvyklé operácie vzhľadom na iné transfery na účtoch.

Dokopy na účty M. Kočnera prišlo sedem miliónov eur, pričom jedna platba smerovala cez maltskú banku z Belize. Druhá štvormiliónová suma bola pripísaná Daňovým úradom Bratislava I na firemný účet podnikateľa.

V rovnakom roku sa udial podozrivý prevod budovy Glance House v Bernolákove, kde figurovali firmy blízke M. Kočnerovi a v súvislosti s prevodom neskorší šéf prokuratúry Dobroslav Trnka. Prípad vyšetrovala polícia, no po necelých troch rokoch ho uzatvorila.

Five Stars a Bašternák

Na jar tohto roku na meno podnikateľa upozornili opoziční poslanci strany SaS v súvislosti s neštandardným prevodom bytov v luxusnom komplexe Five Star Residence v blízkosti hlavnej stanice v Bratislave. Neštandardným preto, že M. Kočner figuroval v orgánoch firiem na oboch stranách obchodu a pre jeho cenu.

Koncom roka 2011 zmenilo majiteľa 17 bytov za cenu jedno euro. Real Štúdio K.F.A. predalo 17 bytov akciovke Inkasný servis. V prvej firme bol M. Kočner v čase predaja jedným z dvoch spoločníkov. Druhým bol Peter Zemko, osoba ku ktorej sa dostaneme neskôr.

Ako tento rok pre TREND M. Kočner uviedol, bol „len finančným investorom“, lebo do nej investoval peniaze na výstavbu bytového komplexu a chcel mať určité garancie. Podľa obchodného registra však vo firme dávnejšie figuroval aj ako konateľ. V Inkasnom servise bol predsedom predstavenstva. „Všetky dane som riadne zaplatil,“ tvrdil. 

Cena bola podľa neho symbolická preto, lebo byty boli zaťažené záložným právom. Podľa M. Kočnera predaj preverila aj daňová kontrola a Národná kriminálna agentúra – bez nálezu.

V rovnakom komplexe o pár mesiacov neskôr, vo februári 2012, kupovala sedem bytov za už dokopy 12 miliónov eur firma BL-202 Ladislava Bašternáka. Od štátu si v súvislosti s kúpou firma ako platca DPH vypýtala späť vratku DPH vo výške takmer dva milióny eur.

Kúpnu sumu ako nadhodnotenú a fiktívnu, bez dôkazov o reálnej úhrade, vyhodnotili daňoví vyšetrovatelia rok nato a podali podnet na políciu. Tá vyšetrovanie odmietla.

Na prípad na jar tohto roku upozornil TREND a Denník N. Po medializácii prípad opäť začala vyšetrovať polícia, zatiaľ bez oficiálneho verdiktu. I keď šéf NAKA Peter Hraško avizoval skoré uzatvorenie. S akým výsledkom, už ale nespresnil.

Až k ministrovej firme

Objekt Five Stars nie je jediným, ktorý spája M. Kočnera s L. Bašternákom. Je to aj osoba Petra Zemka. S ním spoluvlastnil M. Kočner od roku 2007 do apríla roku 2012 aj Real Štúdio K.F.A. P. Zemko bol už v tom čase obchodným partnerom L. Bašternáka. Cez firmu Patagonia si predávali s Bašternákovými firmami nehnuteľnosti. A zároveň obaja figurovali spolu roky v rovnakom čase vo firme B. A. haus. P. Zemko bol v jej dozornej rade.

V tom čase B.A. haus spoluvlastnil aj exminister Ján Počiatek. Keď časť akcií tejto firmy koncom roka 2013 odkúpil od L. Bašternáka terajší minister vnútra Robert Kaliňák, L. Bašternák aj P. Zemko z orgánov firmy odišli.

Práve M. Kočner sa ale pripomenul v súvislosti s daňami začiatkom leta tohto roku opäť. Napísal list finančnej správe, v ktorom ju „upozornil“, že ak by sa čokoľvek, čo sa týka jeho firiem, dostalo na verejnosť cez poslanecký prieskum, bude to riešiť žalobou.

Po jeho správe si daniari nechali spraviť právnu analýzu, či sa poslanci finančného výboru Národnej rady majú, alebo nemajú právo oboznamovať s daňovo citlivými údajmi. Podľa posudku na to právo nemajú.

A tesne pred stredajšou tlačovou besedou o komunikácii vybraných novinárov s Gáborom Grendelom dostala 13. októbra jedna z firiem M. Kočnera úver milión eur od Privatbanky. „Dostala ho na kúpu nehnuteľnosti,“ uviedol samotný podnikateľ.

Dodal, že už budúci týždeň by sa na katastrálnom portáli mala objaviť informácia, že sa tento úver použije na kúpu bytu v bratislavskom komplexe River park, spájanom so skupinou J&T. Na opakované prevody u niektorých bytov, často medzi spriaznenými osobami, upozornili práve v komplexe River Park tento týždeň poslanci opozičnej SaS.

Pri pohľade na profesijný životopis Mariána Kočnera vyvstáva skutočne otázka, či je človekom, ktorý môže ukazovať prstom. Na kohokoľvek.