Reuters v uplynulých dňoch informovala o tom, že Európska komisia iniciovala trojstrannú dohodu s Egyptom a Izraelom o dovoze tamojšieho plynu.

Chcú tak obmedziť dovoz fosílnych palív z Ruska. EÚ uviedla, že má v úmysle uzavrieť trojstrannú dohodu s Egyptom a Izraelom do leta, pričom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová by mala budúci týždeň navštíviť Káhiru.

„Bezpečnosť dodávok plynu je spoločným veľkým záujmom. Egypt a EÚ budú spolupracovať na stabilných dodávkach plynu do Európskej únie," píše sa v internom dokumente, v ktorom sa spomína trojstranná dohoda o spolupráci.

V navrhovanej dohode sa stojí, že zemný plyn sa bude do EÚ dopravovať z Egypta, Izraela alebo akéhokoľvek iného zdroja v regióne východného Stredomoria, vrátane členských štátov EÚ.

Komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland píše, že Európania sa snažia prezentovať celú vec ako niečo, čo „je naďalej v súlade s plánom na dekarbonizáciu ekonomiky“.

„Európska únia napríklad chce pomáhať s budovaním čističky, ktorá bude spracovávať odpadovú vodu od viac ako dvoch miliónov obyvateľov Káhiry,“ píše Fingerland.

Ďalej pripomína, že okrem toho sú v hre aj dodávky elektrickej energie z Egypta do Európy pomocou podmorského kábla. Pre vysvetlenie dodáva, že Egypt má prebytok prúdu produkovaného či už zo slnka, vetra, ale aj spaľovaním plynu.

„V októbri Egypťania podpísali zmluvu s Cyprom a Gréckom, ale za súčasných okolností sa aj táto spolupráca bude pravdepodobne ďalej rozširovať na ďalšie štáty,“ objasnil.

Ďalšie dôležité správy

JB 32 Nikózia - Lietadlo cyperskej leteckej spoločnosti Trident stojí na dráhe dávno opusteného letiska v nárazníkovej zóne OSN v rozdelenej metropole Nikózia 28. apríla 2021. V Ženeve sa dnes pod záštitou OSN uskutočnia rokovania predstaviteľov Grécka, Británie, Turecka a zástupcov oboch komunít o etnicky rozdelenom Cypre. FOTO TASR/AP 

An abandoned Cyprus Airways Trident passenger jet is parked on the tarmac of the long-abandoned Nicosia airport that lies inside a United Nations-controlled bu
Neprehliadnite

Cyprus má plyn pre Európu, v dôsledku desaťročia starého konfliktu však zostáva nedotknutý