Európska centrálna banka (ECB) varuje, že kryptomeny môžu byť hrozbou pre finančnú stabilitu.  Dramatický nárast veľkosti a zložitosť trhu s kryptomenami podľa banky spôsobuje, že tento sektor smeruje k tomu, že sa stane rizikom pre finančnú stabilitu a musí byť urýchlene regulovaný.

„To, čo viem je, že sa kryptomeny hýbali hore a dole. Je to vysoko špekulatívne aktívum,“ poznamenala Christine Lagardová, šéfka ECB.

KK25 San Salvador - Nápis
Neprehliadnite

Na trhu s kryptomenami nastala zima. Virtuálne meny doplácajú na krízy a vlastné problémy

Podľa banky sa nebezpečenstvo pre finančný sektor zvyšuje vzhľadom na čoraz významnejšiu účasť inštitucionálnych investorov. Súčasná volatilita virtuálnych mien sa zatiaľ ale neukazuje ako nákazlivá. Napriek tomu ECB pred kryptomenami varuje. „Na základe vývoja, ktorý sme doteraz mohli sledovať, trh s kryptomenami vykazuje všetky známky rodiaceho sa rizika pre finančnú stabilitu,“ poznamenala ECB. „Toto je globálny trh, tým pádom globálny problém, preto je nevyhnutná celosvetová koordinácia regulačných opatrení,“ poznamenala ECB.

Centrálna banka začala svoje varovania stupňovať v uplynulých dňoch, keď skolabovala virtuálna mena TerraUSD. Táto mena je takzvaný stablecoin a bola navrhnutá tak, aby kopírovala hodnotu amerického dolára. Investori ale počas mája stratili voči tejto mene dôveru a väčšina jej hodnoty sa stratila.

Podľa ECB sa zvyšuje korelácia medzi kryptomenami a inými druhmi rizikovejších aktív. Preto je podľa ECB diskutabilné, či sa práve virtuálne meny dajú použiť na diverzifikáciu investičného portfólia.

Centrálne banky po celom svete pracujú na vzniku vlastných virtuálnych mien. Relatívne ďaleko je Čína, vzniknúť by malo aj digitálne euro. V súčasnosti v rámci ECB prebieha dvojročné testovacie obdobie. Na jeho konci by malo byť definitívne jasné, či digitálna mena v eurozóne skutočne vznikne.

Ďalšie dôležité správy

inflacia
Neprehliadnite

Rast inflácie zhoršuje aj vojna. Peniaze musia pracovať