Výpredaj na trhu kryptomien sa v stredu večer prehĺbil. Cena bitcoinu sa dostala pod 17-tisíc dolárov (16 934 eur) a padla na 2-ročné minimum.

Druhá najväčšia kryptoburza na svete FTX sa dostala do problémov s likviditou, čo vyvolalo obavy, že by to mohlo zasiahnuť celé odvetvie. V utorok prišla správa, že ju zrejme prevezme najväčšia svetová kryptomenová platforma Binance, pričom obe firmy sa už predbežne dohodli. Zdá sa však, že transakcia sa neuskutoční. Binance totiž po nahliadnutí do účtovných kníh FTX zistila, že diera medzi záväzkami a aktívami je obrovská, údajne až 6 miliárd dolárov.

Bitcoin sa v stredu večer okolo 19:50 stredoeurópskeho času obchodoval so stratou 11,8 percenta po 16 611,96 dolárov a jeho cena sa pohybovala na úrovniach, na ktorých sa nachádzala naposledy v novembri 2020. Najväčšia a najznámejšia kryptomena na svete od začiatku týždňa stratila okolo 20 percent. Rekordných takmer 69-tisíc dolárov dosiahla približne pred rokom.

Výrazne sa oslabili aj ďalšie kryptomeny. Druhá najväčšia ether sa obchodovala s mínusom 16,2 percenta po 1 156 dolárov. Solana padla o viac než 42 percent a FTT, čo je token burzy FTX, v stredu strácala viac než 40 percent po utorkovom prepade o viac než 70 percent.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 archív Kaufbeuren - Na obrazovke počítača sú rôzne kryptomeny zobrazené na finančnej webovej stránke v nemeckom meste Kaufbeuren. Najväčšia americká kryptoburza Coinbase sa v 2. kvartáli prepadla hlboko do červených čísel. Dôvodom bolo výrazné oslabenie kryptomien, ako sú bitcoin či ether. FOTO TASR/DPA

 
ARCHIV - 22.02.2022, Bayern, Kaufbeuren: Auf einer Finanzwebseite sind verschiedene Kryptowährungen zu sehen. (zu dpa «Krypto-Crash brockt Coinbase Milliardenverlust ein») Foto: Karl-Jos
Neprehliadnite

Kryptoimpérium FTX postihol náhly kolaps, potrebuje záchranu svojho rivala