Kryptomeny sú založené na „ničom" a mali by byť regulované, aby sa ľudia vyhli špekuláciám so svojimi životnými úsporami. V holandskej televízii to povedala prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová. Obáva sa, že ľudia, ktorí nerozumejú riziku, môžu prísť o všetko a byť veľmi sklamaní. Preto sa domnieva, že by mali byť kryptomeny regulované.

Komentár Lagardeovej prichádza v období, ktoré je pre kryptomeny dosť nepokojné – digitálne meny bitcoin a ethereum klesli z minuloročného rekordu už o 50 percent. Súčasne táto trieda aktív čelí prísnejšej kontrole regulačných orgánov, pretože úrady sa obávajú nebezpečenstva, ktoré môžu kryptomeny predstavovať pre širší finančný systém.

Lagardeová uviedla, že je skeptická k hodnote kryptomien. Porovnala ich s digitálnym eurom, čo je projekt ECB, ktorý by sa mohol uskutočniť v nasledujúcich štyroch rokoch.
„Moje veľmi skromné ​​hodnotenie je, že (kryptomeny) nemajú žiadnu hodnotu, nie sú na ničom založené, neexistuje žiadne podkladové aktívum, ktoré by fungovalo ako záchranná kotva," vyhlásila šéfka centrálnej banky. To by v prípade digitálneho eura byť nemalo, pretože za ním bude stáť ECB. Digitálne euro by sa tak malo stať bezpečnejším uchovávateľom hodnoty.

Obavy z kryptomien už predtým dali najavo aj iní predstavitelia ECB, upozornila agentúra Bloomberg. Jedným z nich je člen Výkonnej rady Fabio Panetta, ktorý v apríli vyhlásil, že kryptoaktívne vytvárajú nový divoký západ a porovnal ich s krízou rizikových hypoték z roku 2008.

Lagardeová dodala, že sama žiadna kryptoaktívna nedrží, pretože chce dodržiavať to, čo hlása. Sleduje ich ale veľmi starostlivo, pretože jeden z jej synov do nich investoval, hoci mu to neradila. „Je to slobodný človek," povedala.

Ďalšie dôležité správy

Polish Work Force Leads to Largest Migration In Centuries
Neprehliadnite

Vysoká inflácia ničí východnú Európu. Môže za to Putin alebo chybná politika ECB?