Kryptomenová burza FTX, ktorá je vo finančných ťažkostiach, vyhlásila v Spojených štátoch bankrot a požiada o súdnu ochranu pred veriteľmi. Firma to dnes oznámila na Twitteri. Jej generálny riaditeľ Sam Bankman-Fried na svoj post rezignuje. Cyperská komisia pre cenné papiere krátko nato oznámila, že firme pozastavila licenciu na pôsobenie v Európskej únii, aby ochránila investorov. Krach FTX by tak mohol byť jedným z najväčších v sektore kryptomien.

Oznámenie prichádza niekoľko dní po tom, ako väčší rival Binance odstúpil od plánu burzu FTX prevziať a nechal ju, aby si od investorov a konkurentov sama zabezpečila zhruba 9,4 miliardy dolárov na svoju záchranu. FTX potrebovala pomoc, pretože jej začala dochádzať likvidita, keď jej zákazníci začali bezhlavo vyberať investované peniaze.

Spoločnosť uviedla, že FTX, jej pridružený fond obchodovania s kryptomeny Alameda Research a približne 130 ďalších spoločností začali dobrovoľné konkurzné konanie podľa kapitoly 11 amerického konkurzného zákona. Novým generálnym riaditeľom skupiny sa stal John J Ray III. Bankman-Fried, ktorého majetok časopis Forbes pred dvoma mesiacmi odhadol na 17 miliárd dolárov, rezignoval. Pomôže však s bankrotovým konaním.

Príčiny problémov FTX vznikli pred niekoľkými mesiacmi. Šéf tejto kryptomeny totiž podľa zdroja agentúry Reuters previedol najmenej štyri miliardy dolárov do spoločnosti Alameda, aby obchodnú firmu podporil po sérii strát. Problémy FTX v posledných dňoch tvrdo zasiahli trh s bitcoinom a ďalšími kryptomeny.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 archív Kaufbeuren - Na obrazovke počítača sú rôzne kryptomeny zobrazené na finančnej webovej stránke v nemeckom meste Kaufbeuren. Najväčšia americká kryptoburza Coinbase sa v 2. kvartáli prepadla hlboko do červených čísel. Dôvodom bolo výrazné oslabenie kryptomien, ako sú bitcoin či ether. FOTO TASR/DPA

 
ARCHIV - 22.02.2022, Bayern, Kaufbeuren: Auf einer Finanzwebseite sind verschiedene Kryptowährungen zu sehen. (zu dpa «Krypto-Crash brockt Coinbase Milliardenverlust ein») Foto: Karl-Jos
Neprehliadnite

Kryptoimpérium FTX postihol náhly kolaps, potrebuje záchranu svojho rivala