Školy po novej regulácii zo strany ministerstva školstva otvorili na budúci školský rok len necelých 2559 miest. Záujem je pritom takmer dvojnásobný, podľa Školských výpočtových stredísk poslalo prihlášku na osemročné štúdium 4542 žiakov.

Dokonalý test nestačí

Kruté to bude najmä pre deti z Bratislavského a Žilinského kraja. Rozdiel medzi ponukou miest a dopytom o osemročné štúdium je tu taký vysoký, že šanca na prijatie je zhruba polovičná. To znamená, že ani úspešné absolvovanie prijímacej skúšky, teda zvládnutie testu z matematiky aj slovenčiny, dokonca ani správne zodpovedanie všetkých otázok nemusí znamenať vstupenku na školu – ak rovnako dobrý výsledok dosiahne viac uchádzačov ako je počet miest.

Made with Flourish

Viaceré školy zverejnili podrobné kritériá a pravidlá, podľa ktorých budú postupovať v prípade rovnosti bodov. Gymnázium L. Novomeského v Bratislave bude napríklad posudzovať prospech zo 4. a 5. ročníka základnej školy a uprednostní uchádzačov s lepšími známkami z matematiky, na žilinskom Gymnáziu sv. Františka z Assisi zaváži aj prospech z tretej triedy, úspechy v predmetových olympiádach, cirkevných súťažiach, skóre v celonárodnom testovaní piatakov a výsledky z testu náboženstva a všeobecného prehľadu.

Školy škrtali

Menej miest je však aj na stredných školách so štvor- a trojročným štúdiom. Ministerstvo školstva vlani prijalo prísne opatrenia na optimalizáciu siete stredných škôl, aby reálnejšie zohľadňovala demografický vývoj i potreby trhu práce. Vyššie územné celky museli následne výrazne obmedziť počty miest v prvých ročníkoch svojich škôl. Výsledok je citeľný. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa