Valné zhromaždenie obchodníka s cennými papiermi Arca Brokerage House (ABH) odvolalo predsedu predstavenstva spoločnosti Miloša Krššáka a členov dozornej rady Juraja Koníka a Rastislava Veliča. Ten je zároveň aj predsedom predstavenstva spoločnosti Arca Investments. Iniciátorom valného zhromaždenia bol jediný majiteľ ABH, spoločnosť EFIT, ktorej predsedom predstavenstva a polovičným vlastníkom je bývalý spolumajiteľ Arcy Pavol Krúpa. V piatok o tom informovala Viera Krúpová zo spoločnosti DivydMedia.

Spoločnosť ABH na základe komisionárskej zmluvy spravuje investície retailovým investorom. Arca Brokerage House drží podľa Krúpovej v správe dlhopisy za takmer 100 miliónov eur. Ide o dlhopisy spoločností skupiny Arca, predovšetkým firiem Arca Capital Slovakia, Nova Real Estate Finance, Nova Green Finance.

RASTISLAV VELIČ
Neprehliadnite

Arca prišla o dočasnú ochranu pred veriteľmi. Postarali sa o to železniční odborári

„Arca Brokerage House je povinná realizovať všetky úkony tak, aby ochránila hodnotu investície svojich klientov a zabránila ich znehodnoteniu," pripomenul Krúpa. „Arca Brokerage House však túto povinnosť úmyselne ignorovala, bola pasívna pri zastupovaní klientov a vymáhaní ich pohľadávok," dodal Krúpa.

Dôvodom tohto konania je podľa neho aj konflikt záujmov, teda spriaznenosť a prepojenie bývalého vedenia ABH so spoločnosťami Arca Capital Slovakia, Nova Real Estate Finance a Nova Green Finance. Nová dozorná rada sa preto rozhodla podať na Krššáka a Veliča trestné oznámenie za porušenie povinností pri správe cudzieho majetku.

Na snímke nápis v budove, v ktorej sídli spoločnosť Arca Capital, kde zasahuje polícia na Plynárenskej ulici v Bratislave 16. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Arca hľadá svoju identitu na ľahšie oddĺženie, oháňa sa transparentnosťou

Skupina Arca sa pre pandémiu ochorenia Covid-19 dostala do finančných problémov, ktoré vyústili do platobnej neschopnosti. Koncom januára spoločnosť Arca Capital Slovakia podala návrh na povolenie jej reštrukturalizácie, Arca Investments zasa podala v závere minulého roka návrh na insolvenčné konanie v Českej republike.