Pozitívom je nižší očakávaný výpadok oproti odhadom z apríla. K zníženiu výpadku prispeli menší pokles domácej spotreby a menej nepriaznivý vývoj na trhu financií (MF) SR.

Koronavírus si vyberá svoju daň. K nižšiemu výberu daní prispieva hlavne prepad ekonomiky a čiastočne aj legislatívne opatrenia prijaté ešte v roku 2019. Najväčší prepad, až o 27 %, sa očakáva pri dani z príjmov právnických osôb (DPPO), keďže ziskovosť firiem je zvyčajne veľmi výrazne ovplyvnená tým, ako sa darí ekonomike. Podobne aj v roku 2009 klesli príjmy z DPPO o 24 %.

Pri DPH sa očakávajú v tomto roku príjmy nižšie o 7 % oproti roku 2019, čo zodpovedá poklesu spotreby domácností. Zatiaľ sa tak neopakuje negatívny scenár z roku 2009, keď sa z dôvodu zhoršenia úspešnosti výberu znížili príjmy z dane z pridanej hodnoty (DPH) o 9 %, zatiaľ čo spotreba domácností ostala takmer nezmenená.

Milan Krajniak
Neprehliadnite

Podnikatelia môžu opäť dosiahnuť na financie od štátu, ak im klesli tržby

Dokopy tieto dve dane spôsobia výpadok vo výške 1,2 miliardy eur na príjmoch štátneho rozpočtu. Relatívne stabilizujúci tak bude vývoj odvodov, s medziročným poklesom približne o jedno percento. V porovnaní s rozpočtom verejnej správy na tento rok až rok 2022 je aktuálna prognóza daňových a odvodových príjmov nižšia o 2,8 miliardy eur až 3,9 miliardy eur.

"Pokles daňových príjmov nie je pre nás žiadnym prekvapením, predznamenala ho už naša prognóza makroekonomických veličín, osobitne prepad hrubého domáceho produktu o takmer desať percentuálnych bodov. Musíme sa s touto situáciou vyrovnať v príprave novely zákona o štátnom rozpočte na tento, ako aj na budúci rok. Nastáva čas na hľadanie rezerv, na mobilizáciu každého eura," uviedol v stanovisku pre médiá minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Podľa riaditeľa IFP Eduarda Hagaru je júnová prognóza oproti aprílovej o niečo optimistickejšia. K zníženiu výpadku daňových príjmov prispel menší pokles domácej spotreby a menej nepriaznivý vývoj na trhu práce. "Na rozdiel od krízy v 2009 sa tiež nezhoršuje úspešnosť výberu DPH. Od roku 2021 predpokladáme pomalé oživenie príjmov v súlade s opätovným rastom ekonomiky. Hlavným rizikom i z pohľadu daňových príjmov je príchod druhej vlny pandémie a prehĺbenie recesie," priblížil Hagara.

Druhá vlna pandémie vo štvrtom kvartáli tohto roka by zmazala pozitívny vplyv na tento rok a viedla k výpadku 1,6 miliardy až 3,2 miliardy eur v rokoch 2021 až 2023.

Na výpadok príjmov budú mať vplyv aj opatrenia, ktoré v čase koronakrízy prijala vláda. Odpustenie sociálnych odvodov v dôsledku zatvorených prevádzok ukrojí 60 miliónov eur. Zrušenie bankového odvodu odkrojí z príjmov 120 miliónov eur v tomto roku.

IFP zároveň očakáva, že kríza zasiahne živnostníkov. Viac ako 45.000 z nich čerpalo štátnu pomoc, čo naznačuje výrazný výpadok príjmov na tento rok. Až 60-tisíc živnostníkov tiež, podobne ako u firiem, využilo možnosť odkladu priznaní. IFP však na horizonte prognózy očakáva postupný nárast daňovej povinnosti.

Zisk firiem by mal spadnúť výraznejšie hlbšie než počas krízy v roku 2009. Výnos korporátnej dane pre tento rok by mal byť nižší o 35 miliónov eur, celkový medziročný pokles by mal dosiahnuť 723 miliónov eur.

Vyššia spotreba domácností však zmierňuje pokles DPH v tomto aj v budúcom roku. Lepší než očakávaný vývoj na trhu práce za prvý kvartál zvyšuje prognózu všetkých daní z práce. „Na výnosy zdanenia práce vplýva aj nižšie uplatňovanie 13. platu a menší výpadok na dani z príjmu fyzických osôb zo zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane,“ uvádza IFP.

V porovnaní s aprílovou prognózou IFP reeviduje nadol aj odhad výnosu spotrebných daní. Do odhadov sa premieta v plnej miere prepad ekonomiky a spotreby domácností.