Minister zdravotníctva Marek Krajčí tvrdí, že krivku pozitívne testovaných sa nedarí na Slovensku zlomiť ani po 15 dňoch od prísnejších opatrení tak, aby bola klesajúca. Krajčí to povedal na tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii. Podľa jeho slov nedochádza k zlepšeniu situácie aj pre britskú mutáciu koronavírusu. „Situácia je tak pomaly sa zlepšujúca, lebo máme prítomný nový variant koronavírusu," povedal minister. Krajčí očakáva, že situáciu na Slovensku by „skokovo" zlepšilo celoplošné testovanie.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prichádza na tlačovú konferenciu k mimoriadnej pandemickej situácii 31. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Iný spôsob boja s vysoko infekčným vírusom ako plošné testovanie nevidím, uviedol Krajčí

Denne zomiera okolo 90 pacientov. Reprodukčné číslo má aktuálne hodnotu 1. Znamená to, že máme stabilizovaný stav. Podľa Krajčího by reprodukčné číslo malo byť na budúci týždeň nižšie. V slovenských nemocniciach je hospitalizovaných 3 273 pacientov, minulý týždeň to bolo 3 142. Na umelej pľúcnej ventilácii je 279 ľudí, minulý týždeň to bolo 248 osôb. Pozitivita vykonaných PCR testov klesla z 27 percent na 23 percent a rovnako je to aj pri antigénových testoch, ktorých pozitivita klesla z ôsmich percent na päť percent. Z okresov sú na tom najhoršie Zlaté Moravce. Nasledujú Nitra, Piešťany, Košice-okolie a Považská Bystrica. 

Minister sa vyjadril aj k očkovaniu. Najvyšší záujem o očkovanie je zatiaľ v Bratislavskom a Košickom kraji. Oznámil, že 0,92 percenta populácie Slovenska je zaočkovanej proti novému koronavírusu. Pripomína aj formulár na registráciu k očkovaniu. Od 18. januára sa začnú očkovať seniori v centrách zdravotnej starostlivosti. Po nich by sa mali očkovať seniori nad 75 rokov a chronicky chorí nad 65 rokov.