Ekonomický rast eurozóny sa spomaľuje. Odpoveďou Európskej centrálnej banky je odporúčanie bankám, aby si požičiavali viac peňazí. V USA je situácia v ekonomike lepšia, napriek tomu americká centrálna banka Fed v posledných mesiacoch otočila svoj postoj k uťahovaniu politiky lacných peňazí.

Fed tvrdí, že v tomto roku už nebude zvyšovať úrokové sadzby tak rýchlo, ako plánoval. Na jeho rozhodnutie mohol mať vplyv aj tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten potrebuje pre svoje znovuzvolenie silnú ekonomiku a neštíti sa verejne tlačiť na Fed, ktorý má byť nezávislý od politikov.

Centrálne banky stále veria v svoje zaručené monetárne recepty. Dúfajú, že potenciálne nové kvantitatívne uvoľňovanie (QE) a zastavenie zvyšovania sadzieb dokážu priniesť nový optimizmus, ktorý podporí ekonomický rast. ECB preto už v marci ohlásila obnovenie dlhodobých refinančných operácií (TLTRO), čo je v podstate lacné požičiavanie peňazí bankám.

Tie by mali tieto peniaze preliať do ekonomiky prostredníctvom úverov firmám a ľuďom. Tento predpoklad však podľa kritikov už nemusí v dnešnej situácii platiť a navyše môže taká politika priniesť ešte väčšie vedľajšie efekty.

„TLTRO sú v skutočnosti len nástrojom určeným na kúpenie si času, kým nebude v druhom polroku spustená fiškálna expanzia prezlečená za budovanie novej infraštruktúry,“ myslí si hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen. Po voľbách do Európskeho parlamentu v máji sa podľa neho parlament zameria na zvýšenie objemu výdavkov v rámci napĺňania agendy populistického tábora.

Vplyv na akcie a dlhopisy

Niektorí ekonómovia sa preto obávajú, že tento prístup centrálnych bánk bude znamenať pre finančné trhy veľké riziko.

„Svet nie je schopný uniknúť svojej závislosti na tlačení peňazí. Podpora centrálnych bánk je pre ekonomiky taká dôležitá, že tento stav zostane v platnosti až do úplného štrukturálneho zlyhania,“ varuje globálny makro-stratég Saxo Bank Kay Van-Petersen. Podľa neho môže sila závislosti na lacných peniazoch naďalej rozmaznávať akciové a dlhopisové trhy. To môže znamenať ďalšie umelé nafukovanie cien aktív na nereálne hodnoty.

Nákupy

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa