Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Petra Krištúfková (Sme rodina) považuje za nekorektné, ak bývalý poslanec NR SR a expredseda mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý porovnáva jej bakalársku prácu s rigoróznou prácou niekdajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS). TASR o tom informovala Linda Tribusová z tlačového oddelenia hnutia Sme rodina.

Na snímke vľavo poslankyňa NR SR Petra Krištúfková a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (obaja Sme rodina) počas brífingu s novinármi v rámci 25. zasadnutia vlády SR v streda 17. júna 2020 v Bratislave. Petra Krištúfková bude novou splnomocnenkyňou vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. Ide o nový post, ktorý vznikne na návrh ministra práce Milana Krajniaka. Návrh na jej vymenovanie v stredu schválila vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Bauma
Neprehliadnite

Krištúfková opísala celú svoju bakalárku, je to brutálny plagiát, upozornil Beblavý

Krištúfková uvádza, že sa na nároky na bakalársku, magisterskú a rigoróznu prácu treba pozerať rôzne. Podľa poslankyne sa pri bakalárskej práci vyžaduje preukázanie priemerných vedomostí, uplatnenie schopnosti pri ich zhromažďovaní a spracovaní základnej odbornej literatúry. „V bakalárskej práci sa často používa metóda kompilácie, čiže súhrn odborných textov od viacerých autorov a s nimi sa následne pracuje,“ vysvetľuje Krištúfková.

To podľa nej neplatilo v prípade Danka, ktorý mal s už ukončeným magisterským vzdelaním preukázať schopnosť a pripravenosť na samostatnú vedecko-odbornú činnosť v oblasti vedy a výskumu.

Krištúfková zdôrazňuje, že dostala za prácu hodnotenie C - dobre, čiže išlo o priemernú prácu. „Práca bola nahraná do centrálneho registra záverečných prác a komisia mala k dispozícii aj výsledný protokol originality,“ uzavrela.

Na snímke Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby počas rozhovoru na ministerstve.
Neprehliadnite

Chceli ich zrušiť, nakoniec im prídu vhod. Príspevky na rekreáciu štát prekope

O bakalárskej práci Krištúfkovej informoval v utorok Beblavý, ktorý ju považuje za plagiát. Beblavý na sociálnej sieti uverejnil video, kde hovorí o tom, že v množstve textov Krištúfkovej práca od slova do slova kopíruje napríklad vedecké články, niektoré texty podľa neho odkopírovala aj s chybami.

„Pani poslankyňa systematicky vykráda texty,“ povedal Beblavý. Ide podľa neho o porušenie autorského zákona. Problém vidí aj v tom, že prácu Krištúfková odovzdala v roku 2019, keď bola poslankyňou NR SR.