Kriminalista z oblasti informačných technológií Dušan Mikulaj vylúčil pred senátom Špecializovaného trestného súdu, že by sa zasahovalo do mobilných telefónov Mariana K. a aplikácie Threema. Po jeho výsluchu bolo pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice prerušené do 20. júla.

Dušan Mikulaj na súde vysvetlil, že sa teoreticky dá dopísať správa do aplikácie, ako to tvrdia obžalovaní Marian K. a Alena Zs., avšak zanechalo by to stopy. Také tam D. Mikulaj nenašiel. Kriminalista tiež vysvetlil, že ku každej správe odoslanej cez aplikáciu Threema vzniká unikátny alfanumerický kód, v aplikácii zostane aj po vymazaní správ. Kódy z telefónu Mariana K. sa zhodujú s tými, ktoré sa našli v telefóne Aleny Zs. Obžalovaní sa na súde bránili tým, že nikdy nepopierali komunikáciu ako takú a že kód nehovorí nič o obsahu danej komunikácie.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Spoločnosť Arca Investments získala súdnu ochranu pred veriteľmi

Informácie o unikátnom kóde, ktoré predostrel na súde D. Mikulaj, považuje splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic za veľmi dôležitý dôkaz. Obžalovaní totiž spochybňujú autenticitu správ, ktorá má dokazovať ich stretnutie deň po vražde novinára. „To podľa mojej mienky nepriamo potvrdzuje, že pri tomto stretnutí prišlo k odovzdaniu peňazí za vykonanie vraždy Jána Kuciaka. Ak by tomu tak nebolo, tak by stretnutie nepopierali, ktoré je potvrdzované nielen Threemou, ale aj ďalšími dôkazmi," myslí si advokát.

Na snímke člen a kandidát na predsedu Súdnej rady SR Ján Mazák počas 9. zasadnutia Súdnej rady SR v Bratislave 29. júna 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Kandidát na šéfa Súdnej rady Mazák chce navrátiť dôveryhodnosť v súdnictvo

Okrem Threemy sa D. Mikulaj v pondelok na súde vyjadroval aj k fotografii z telefónu dcéry Aleny Zs. Na fotke sa má nachádzať auto Mariana K., čo má dokazovať, že sa v čase vzniku fotografie s Alenou Zs. stretol. Metadáta hovoria, že bola vyhotovená 26. februára 2018, čiže v deň, keď sa verejnosť dozvedela o vražde novinára. Podľa obžalobnej verzie sa vtedy Marian K. opätovne stretol s Alenou Zs. v golfovom areáli v Báči. Obžalovaní nechápu, čo sa tým malo dokázať, Alena Zs. uviedla, že nikdy toto stretnutie nepopierala.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.