Fond Vesa Equity Investment, ktorý vlastnia podnikatelia Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, zvýšil svoj podiel v holandskej poštovej spoločnosti PostNL a stal sa jej najväčším akcionárom. Informoval o tom server E15.cz.

Vplyvný podnik celého Beneluxu

Do holanskej poštovej spoločnosti začal Fond Tkáča a Křetínského investovať tento rok, spočiatku šlo o trojpercentný akciový podiel v sume takmer 56 miliónov eur.

Neskôr kúpili ďalšie dve percentá a aktuálne sú vlastníkom viac ako dvojnásobku, teda 10,1 pecenta, s finálnou hodnotou podielu jedného z najvplyvnejších poštových podnikov v Beneluxe približne 226 miliónov eur. Informoval o tom finančný web tikr.com, ktorý zároveň zdôrazňuje, že Vesa Equity Investment je v súčasnosti najväčším akcionárom holandskej pošty.

Patrik Tkáč (48)

Slovenský finančník a spoluzakladateľ spoločnosti J&T. Od roku 1998 je predsedom predstavenstva J&T Banky Praha a výkonným riaditeľom spoločnosti J&T Finance Group SE. Spolu s českým podnikateľom Danielom Křetínským vlastnia investičnú spoločnosť Vesa Equity Investment, v ktorej má Patrik Tkáč menšinový, 47-percentný podiel.

„Investícia do PostNL potvrdzuje strategický zámer spoločnosti Vesa v logistickom sektore,“ komentoval v marci transakciu investičný riaditeľ Vesa Equity Investment Branislav Miškovič s tým, že logistiku poslednej míle považujú za rastúci biznis.

Posledná míľa je termín používaný v logistike pre posledný úsek cesty k zákazníkovi, ktorý je z hľadiska nákladov najdrahší.

Holandská pošta je ziskovým podnikom. Portál E15 uvádza, že za prvé dva kvartály roku 2021 dosiahol čistý zisk 169 miliónov eur. 

Príbeh britskej pošty

Okrem PostNL vlastní fond Vesa aj 15-percentný podiel v britskej poštovej spoločnosti Royal Mail. Aj v nej je najväčším akcionárom. Finančníci tak získali touto kúpou aj možnosť ovplyvňovať jej riadenie. Nákup akcií urobili na londýnskej burze a má svoju logiku, keďže akcie Royal Mail boli v tom čase podhodnotené.

Daniel Křetínský (46)

Český finančník, podnikateľ a spolumajiteľ futbalového klubu Sparta Praha. Podľa časopisu Forbes je aktuálne tretím najbohatším Čechom s výškou majetku 78 miliárd českých korún. Je významným akcionárom v spoločnostiach Macy´s, Foot Locker, britskej potravinovej sieti Sainsbury´s či Royal Mail. Spolu so slovenským finančníkom Patrikom Tkáčom vlastnia investičnú spoločnosť Vesa Equity Investment, v ktorej má Daniel Křetínský väčšinový, 53-percentný podiel.

Hodnotu investície odhaduje český webový portál podľa ceny akcie, ktorá sa pár dní pred kúpou obchodovala za 186 libier, na viac ako 266 miliónov libier (skoro 300 miliónov eur).

Finančníci však nakupovali akcie postupne od polovice mája, keď do poštového podniku vstúpili. Vtedy kúpili viac ako päť percent akcií, ktoré sa predávali po 160 libier, ale ich cena už medzičasom stúpla. Do firmy v tom čase investovali podľa britských médií viac ako 100 miliónov libier (110 miliónov eur).

Royal Mail logo ilustračka
Neprehliadnite

Tkáč s Křetínským vlani vstúpili do Royal Mail, jej akcie odvtedy zhodnotili o 260 percent