Mafia sa vracia do štátnych zákaziek zadnými dverami. Tvrdí to šéf parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) v súvislosti s tendrami Slovenskej pošty na prevoz hotovosti v rôznych regiónoch Slovenska, ktoré vyhrali súkromné bezpečnostné služby Bonul a Lama SK. Tie sú podľa jeho slov podozrivé z prepojenia na obvinené osoby Ľudovíta Makóa a Norberta Bödöra. Pýta sa, ako je možné, že takéto firmy majú stále bezpečnostné previerky a registráciu na obchodovanie so štátom.

„Aktivitami týchto spoločností a ich prepojeniami by sa mali okamžite zaoberať Národný bezpečnostný úrad, Najvyšší kontrolný úrad, Národná banka Slovenska či Úrad pre verejné obstarávanie. Ich prepojenie na organizovaný zločin a stranu Smer vytvára bezpečnostné riziko pre štát," myslí si Kremský.

Na snímke je vývesná tabuľa Slovenskej pošty.
Neprehliadnite

ÚVO uložil Slovenskej pošte pokutu za vyše pol milióna eur

Poukázal na to, že Lama SK nedávno zvíťazila aj v ďalšom štátnom tendri, za strážnu službu na západnom, strednom a východnom Slovensku jej má Slovenská pošta zaplatiť 9,5 milióna eur plus DPH. Kremský tvrdí, že jej konateľom je známy Ľudovíta Makóa, s ktorým sa vystriedal vo funkcii konateľa SBS Abas SR Management, z ktorej Ľudovít Makó odišiel predtým, ako sa stal šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) za druhej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Podotkol, že firme Lama SK aj vďaka štátnym zákazkám narástli od roku 2013 tržby z jedného na 19 miliónov eur ročne. Aj Bonulu podľa Kremského počas vlád Smeru narástli tržby zo zhruba 20 na vyše 55 miliónov eur ročne.

„Verím, že Okresný súd v Žiline, ktorý preveruje zápis firmy Lama SK do protischránkového registra, zohľadní nielen zverejnené prepojenia, ale aj špekulácie firmy, ktorá sa vlani vymazala z registra, aby sa doň tento rok znova zapísala," zdôraznil predseda hospodárskeho výboru. Vyzval tiež Národnú banku Slovenska, aby preverila oprávnenia Lamy a Bonulu na prevoz hotovosti, a Slovenskú poštu, aby až do rozhodnutia súdu nepodpisovala zmluvy s podozrivými firmami.