Rusko nevidí dôvod neveriť vysvetleniu bieloruského lídra Alexandra Lukašenka o okolnostiach nedeľného odklone komerčného letu do Minska, uviedol dnes podľa agentúry TASS ruský prezidentský hovorca. Krok bieloruských úradov, ktoré za lietadlom smerujúcim z Atén do Vilniusu vyslali stíhačku a po jeho pristátí v Minsku zadržali opozičného novinára a jeho ruskú priateľku, naopak skôr dôrazne odsúdil rad západných krajín a organizácií.
„Nakoľko tomu rozumieme, (Bielorusko) neukladalo pristátie lietadla zo svojej iniciatívy, ale riadilo sa pritom zodpovedajúcimi pravidlami v prípade hrozby," oznámil prezidentský hovorca Dmitrij Peskov. „Nevidíme tu žiadny dôvod neveriť bieloruskej strane," zdôraznil.

WA 34 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin  odchádza po tom, čo vystúpil pred oboma komorami parlamentu s každoročnou správou o stave krajiny v Moskve v stredu 21. apríla 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin walks to give his annual state of the nation address in Manezh, Moscow, Russia, Wednesday, April 21, 2021. Putin's state-of-the-nation speech comes amid a new surge in tensions with the West over a Russian troop buildup near the border with Ukraine and a hunger strike by j
Neprehliadnite

Chýbajúca ruská reakcia na bieloruský čin sa rovná tolerancii, tvrdí Le Drian

Lukašenko pri svojom dnešnom vystúpení pred poslancami v Minsku zopakoval predošlé tvrdenia bieloruských úradov, že Bielorusko zasiahlo potom, čo dostalo upozornenie na bombu na palube lietadla. Povedal, že konal zákonne a v súlade s medzinárodnými normami, keď postup schválil. Lietadlo podľa neho nakoniec pristálo v Minsku, pretože po prijatí správy o bombe ho nechcelo letisko vo Vilniuse prijať, rovnako ako letisko vo Varšave, Ľvove či Kyjeve. Lukašenko tiež uviedol, že zadržaný novinár Raman Pratasevič sa chystal v Bielorusku zorganizovať „krvavú vzburu".

Naopak bieloruský postup silno kritizovali západní predstavitelia. Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie sa v pondelok zhodli na prijatí cielených sankcií voči Bielorusku. V prijatých záveroch bruselského summitu tiež vyzvali únijného prepravcu, aby sa vyhýbal preletom bieloruského vzdušného priestoru. Chcú tiež znemožniť prelety a pristátie bieloruských aeroliniek na území členských štátov EÚ. Bieloruský postup skritizovali tiež Spojené štáty.

Lukašenko podľa agentúry Reuters Západ obvinil, že nedeľný incident nesprávne vykladá a používa ho k tomu, aby mohol viesť proti Bielorusku hybridný vojnu. Varoval, že na prípadné sankcie a „provokáciu" Bielorusko tvrdo odpovie.