Kremeľ obvinil v pondelok Spojené štáty a ich spojencov z NATO, že oznámením plánov na vyslanie ďalších síl do východnej Európy a na evakuáciu rodín diplomatov z amerického veľvyslanectva na Ukrajine zhoršujú napätie medzi Východom a Západom. Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a AFP.

Konflikt hrozí na východe Ukrajiny

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že možnosť vojenského konfliktu na východe Ukrajiny, iniciovaného ukrajinskou stranou, je vyššia než kedykoľvek v minulosti.

Peskov dodal, že Ukrajina zhromaždila veľký počet vojakov neďaleko hraníc so separatistickými oblasťami v Donbase, ovládanými proruskými povstalcami, čo podľa neho naznačuje, že Kyjev sa pripravuje na nich zaútočiť.

Informácie plné hystérie

Peskov vyhlásil, že informácie prichádzajúce zo Západu sú plné „hystérie" a „pretkané klamstvami".

Severoatlantická aliancia predtým v pondelok oznámila, že v reakcii na zhromažďovanie ruských vojakov na hraniciach Ukrajiny uvádza svoje sily do pohotovosti a posilňuje východnú Európu ďalšími loďami a bojovými lietadlami.

Tento krok aliancie je ďalším z množstva signálov, že Západ sa pripravuje na agresívny krok Ruska voči Ukrajine, hoci Moskva akýkoľvek plán na inváziu popiera, píše Reuters.

Ďalšie dôležité správy

EBE 1 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden si skladá ochranné rúško počas stretnutia s tímom Bieleho domu pre boj s ochorením na COVID-19 v South Court Auditorium v budove Bieleho domu vo Washingtone v utorok 4. januára 2022. Biden oznámil zdvojnásobenie kontraktu na nákup antivirotika Paxlovid vo forme tabletky od spoločnosti Pfizer na liečbu ochorenia COVID-19. Americká vláda tak plánuje zabezpečiť 20 miliónov cyklov liečby týmto prípravkom. FOTO TASR/AP


President Joe Biden re
Neprehliadnite

Biden uvažuje o vyslaní tisícov vojakov na východ Európy, dôvodom sú dôrazné Putinove hrozby